Tatil Stresiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Tatil stresi tetikleyicilerinden kaçınmak veya en aza indirmek için yapabilecekleriniz var. Hepimiz zaman zaman stresli hissederiz, ancak tatiller, bizi daha da kötü hissettirebilecek kendi özel stresörlerini sunar; Tatil stresiyle nasıl başa çıkılır?

Örneğin, politika kavgasına dönüşen bir aile toplantısı veya kredinizi en üst düzeye çıkaran hediyeler için bir alışveriş gezisi gibi. Peki, bu tatil stresi tetikleyicilerinden bazılarını önlemek veya en aza indirmek için ne yapabilirsiniz?

HEDİYE VERMENİN BASKISIYLA BAŞA ÇIKMAK

“Mükemmel” bir tatil için yapılan aşırı harcamalar bir stres kaynağı olabilir.

Kara Cuma ve diğer çevrimiçi tatil indirimleri tatil alışveriş sezonunu başlattığı için satışlar ve pazarlıklar heyecan verici olabilir. Arkadaşlarınız veya sevdikleriniz için doğru hediyeyi bulmak heyecan verici olabilir. Bununla birlikte, alışveriş yapanların dikkatli olmaları gerekir; "mükemmel" tatil için yapılan aşırı harcamalar daha fazla stres kaynağı olabilir. Listenizdeki herkes için doğru hediyeyi bulma ihtiyacından bunalmış hissediyorsanız, işte bazı ipuçları:

BİR TATİL “YAPILACAKLAR” LİSTESİ TUTUN

Birine hediye almayı unutacağınızdan veya tatil yemeğiniz için o önemli malzemeyi almayı unutacağınızdan mı endişeleniyorsunuz? Bu düşünceleri kağıda (veya elektronik bir listeye) koyarak ve en yüksek önceliğe sahip olanları işaretleyerek kafanızı boşaltın. Sadece bir şeyi unutma riskini azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda daha iyi odaklanabileceksiniz.

GERÇEKÇİ BEKLENTİLER BELİRLEYİN

Hediyeler vererek, hayır kurumlarına zaman ve para bağışlayarak ve aile, arkadaşlar ve iş arkadaşlarınızla kutlayarak tatil ruhunu paylaşmak sağlıklıdır. Ancak bu yılki tatilleri şimdiye kadarki en iyi tatil yapma baskısı altında ezilmemek de önemlidir. Hediyeler ve tatil etkinlikleri için gerçekçi beklentiler belirleyin. Her şeyi üstlenmeye çalışmak yerine, en önemli tatil görevlerini belirleyin ve bunları gerçekleştirmek için küçük, somut adımlar atın.

KENDİNİ TANI

Tatillerde sizi strese sokan şeylerin farkında olun. İnsanlar stresi farklı şekillerde yaşarlar ve konsantre olmakta veya karar vermekte zorlanabilirler, kızgın, sinirli veya kontrolden çıkmış hissedebilirler veya baş ağrısı, kas gerginliği veya enerji eksikliği yaşayabilirler. Kendi stres sinyallerinizi öğrenin.

STRESLE NASIL BAŞA ÇIKTIĞINIZIN FARKINA VARIN

Tatil partileri ve kutlamalar ile şımartmak kolaydır. Stresinizle başa çıkmak için sigara içmek, içmek veya yetersiz yemek yemek gibi sağlıksız davranışlarda bulunuyor musunuz? Kendinizi bunalmış hissettiğinizde çocuklarınıza, eşinize veya iş arkadaşlarınıza karşı sabrınız tükeniyor mu? Stresli durumlarda nasıl tepki verdiğinizi anlayın.

KENDİNE DİKKAT ET. DOĞRU YE

Yeterince uyuyun, bol su için ve düzenli fiziksel aktivitede bulunun. Yılın bu zamanında yapacak çok şey varken zor görünebilir, ancak tatillerde kendinize iyi bakmanız, zihninizi ve bedeninizi stresle başa çıkmaya hazır tutmanıza yardımcı olur. Hayat ne kadar telaşlı olursa olsun, kendinize zaman ayırın - sadece iyi bir kitap okumak, en sevdiğiniz müziği dinlemek veya kısa bir yürüyüş yapmak bile olsa.

DESTEK İSTEYİN

Destekleyici arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım almak, stresi yönetme yeteneğinizi geliştirebilir. Arkadaşlarınız ve ailenizle yeniden bağlantı kurmak ve destek ağınızı güçlendirmek için tatilleri kullanın. Bunalmış hissetmeye devam ederseniz, stresi daha iyi yönetmenize ve sağlıksız davranışları değiştirmenize yardımcı olabilecek bir psikologla konuşmak isteyebilirsiniz.

Ancak, hediye vermeyi en önemli tatil stres faktörlerinden biri olarak listeleyen APA tatil kaynak merkezine göre, hediye verme mevsimi de stres nedeni olabilir. Bu, çocuklarının uzun Noel listelerini yerine getirmek için baskı hisseden ebeveynler için daha da doğru olabilir.

T. Rowe Price'ın 8 ila 14 yaş arası çocukları olan ebeveynlerden oluşan ulusal bir örneklem olan 2018 Ebeveynler, Çocuklar ve Para Araştırması'na göre, çocuklarının tatil dilek listelerindeki her şeyi almaya çalışan ebeveynlerin borca ​​girdiklerini bildirme olasılıkları daha yüksek. , yıl boyunca başka bir stres kaynağı yaratıyor.

Ankete göre, bu ebeveynler ayrıca çocuklarını şımarttıklarından endişeleniyor ve çocuklarının kendi paralarını biriktirme olasılığının daha düşük olduğunu görüyor.

Ancak uzmanlar, çocukları memnun etmek için aşırıya kaçmanın strese veya bütçeyi zorlamaya değmeyeceğini söylüyor.

Doktora öğrencisi Pauline Wallin, "Kariyerim boyunca binlerce hastayla konuştum ve bir kez bile kimse '[ailemi] bana Noel için o muhteşem oyuncağı almadığı için asla affetmeyeceğim' demedi" dedi. Camp Hill, Pennsylvania'da klinik psikolog. "[Ebeveynler], çocuklarının hayatlarının genel tablosunda tatillerin önemini abartıyorlar. Bunlar, çocukların onlara rehberlik etmek ve onlara ilham vermek için dünyaya yanlarında taşıyacakları anılar değil."

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Aralık 2021

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.