TATİLİ NASIL GEÇİRMELİ

A.A

Bu öğretim yılında okullarda can sıkan, çok önemli bir olumsuzluk yaşanmadığını söyledi.

 


Ankara İl Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan , Ankara'nın bu dönemde ulusal ve uluslararası düzeyde birçok başarısı olduğuna dikkat çekerek, “Bunlardan en önemlisi de, okulların kalite göstergesi sayılan hususlarda Ankara, Türkiye'nin en iyi illerinden biri” dedi.

Aydoğan, 2010-2011 eğitim-öğretim dönemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Başkentte yaklaşık 900 bin öğrenci ve 50 bin öğretmenin yarına yaz tatiline gireceğini belirten Aydoğan, Ankara'nın bu dönemde gerek ulusal düzeyde Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ve TÜBİTAK tarafından yapılan çalışmalarda, gerek uluslararası projeler boyutunda birçok başarısı olduğunu söyledi.

Aydoğan, “Bunların en önemlilerinden birisi Beyaz Bayrak, Toplam Kalite gibi okulların kalite göstergesi sayılan hususlarda Ankara Türkiye'nin en iyi illerinden birisi oldu” dedi.

Ankara'nın okullaşma oranları bakımından okulöncesi hariç diğer ilköğretim ve ortaöğretimin okullaşmasında Türkiye'nin en iyi ili olduğunu ifade eden Aydoğan, okulöncesi eğitimde gelecek sene zorunlu eğitime geçileceğini kaydetti.

Derslik yapımı, okulların fiziki iyileştirilmesi bakımından çok iyi gelişmeler elde ettiklerini anlatan Aydoğan, bu sene bin 200 civarında dersliğin hizmete girdiği bilgisini verdi. Şuan inşaatı devam eden 2 bin 300 dersliğin olduğunu belirten Aydoğan, bunun en az bin 300'ünün ise önümüzdeki sene hizmete gireceğini ifade etti.

“Bu eğitim-öğretim yılında okullarda canımızı sıkan çok önemli bir olumsuzluk yaşanmadı” diyen Aydoğan, bunun gerçekten önemli bir şey olduğunun altını çizdi.

“ÇOCUĞU AŞAĞILAMAK CİNAYETTİR”


Öğrencilere ve velilere tatile girmelerinden dolayı mesajlar veren Aydoğan, genelde velilerin çocuklarının başarısızlığını çocuğun kendisinde aradığını belirtti. Aydoğan, “Çocuğun başarısızlık durumunu, çocuğa olumsuz bir tepki olarak yansıtıyorlar. Bu son derece yanlış” diye konuştu.

Çocuğn başarısızlığının velilerce doğal karşılanması gerektiğini vurgulayan Aydoğan, şöyle konuştu:

“Çocuğun başarısızlığını veli ve okullar kendi arasında paylaşmalıdır. Çok azı çocuğun kendisine düşmekte ama başarısızlığın önemli kısmı çocuğun ailesinde, öğretmeninde ve okullarımızdadır. Böyle görmek lazım.

Eğer çocuğu yargılarsak, başkalarıyla kıyaslarsak bu çok büyük olumsuzluklara neden olabilir. Çocuğu asla yargılamamalıyız. Asla başkalarıyla kıyaslamamalıyız. Bu bütün velilerin bilmesi gereken anahtar sözcüklerdir, aksi halde çoçuğu kaybederiz.”

“Çocuğu aşağılamanın cinayet” olduğunu ifade eden Aydoğan, şunları kaydetti:

“Velilerimiz sabırla, hoşgörüyle yaklaşmalı. Bütün başarılar ve başarısızlıklar geçicidir. Bugün başarılı olan yarın başarısız olabilir. Başarısızlığı bir fırsata dönüştürmek de, bir felakete dönüştürmek de velinin yaklaşımına bağlıdır. O gün eğer başarısızsak fırsat olarak değerlendirip önümüzdeki süreçte daha çok çalışmasına zemin hazırlayabiliriz. Bu da hoşgörüyle, sevgiyle yaklaşmakla olabilir.”

“KİTAP OKUYARAK DİNLENSİNLER”


Çocukların karnelerinde zayıf olması durumunun “hayatının sonu olmadığını” vurgulayan Aydoğan, “Zayıf alabiliriz, sınıfta kalabiliriz. Bugün çok başarılı noktalara gelmiş insanların hayatlarında her zaman başarısızlık olmuştur. Bunu aşabilenlen, başarısızlık karşısında yılmayanlar çok daha başarılı olmuşlardır” dedi.
Öğrencilerin yaz tatilini dinlenerek ve kitap okuyarak geçirmeleri önerisinde bulunan Aydoğan, “Öğrenci olmak çok zor. Kitap okumak aslında dinlenmektir. Ayda 3-4 tane roman okusunlar, şiir ezberlesinler bu onları inanılmaz derecede dinlendirecektir” diye konuştu.

“TATİL OLUNCA BAŞLIYOR BİZİM İŞLERİMİZ”

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yaz tatilini daha da çok çalışarak geçireceklerine dikkat çeken Aydoğan, “Toplumda okullar tatil olunca, biz de tatil oluyoruz gibi bir yargı var. İşlerimizin azaldığını zannediyorlar. Aslında okullar tatil olunca başlıyor bizim işlerimiz” dedi.

Aydoğan, üç aylık yaz tatili boyunca personel planlaması yapacaklarını, fiziksel planlama kapsamında okulların tamamının elden geçirileceğini anlattı.

Yeni eğitim-öğretim dönemine hazırlık çalışmaları yürüteceklerini belirten Aydoğan, “Eylül ayında zil çaldığında bütün okulların pırıl pırıl, bütün öğretmenlerimiz sınıfına girmiş ve öğrencilerin de ders kitapları sıralarının üzerine konmuş olacak, bütün çabamız bu” diye konuştu.

 

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Haziran 2011