TATLI TADINIZI KAÇIRMASIN


DHA

Bayram öncesi tatlı yiyecekler konusunda sağlık uzmanları ölçüyü kaçırmayın uyarısı yaptı. Nasıl beslenmelisiniz.

 


Bir dilim baklavanın şurubunu sıkıştırıp süzdürdüğünüzde bile üç ince dilim ekmek yerine geçecek kadar, yani yaklaşık 215 kalori alındığını anlatan Park Sima Sağlıklı Yaşam ve Estetik Merkezi Beslenme ve Diyet Uzmanı Işın Sayın, “Halbuki her yerde 1 porsiyon denilince 2-4 adet baklava anlaşılır. Yani 1 porsiyon eğer 3 baklavaysa 645 kalori alırsınız” dedi. Aktivite ile yakılan kalori cetvelinde 30 dakika koşar adım yürüyüşte bile yalnızca 150 kalori yakıldığına dikkat çeken Sayın, spor yapmadan dört günlük bayram boyunca, günde 2 porsiyon baklava yenildiğinde kesinlikle kilo alınacağını hatırlattı.

Oruç tutarak uzun saatler boyu metabolizması Ramazan ayı boyunca yavaşlamış olanların daha büyük bir hızla kilo alma potansiyeline sahip olduklarını belirten Işın Sayın, “Eğer bayram boyunca tatlı yemek niyetindeyseniz kesinlikle porsiyonlarınızı tadımlık bırakmalısınız. Bir araştırmaya göre bir besinin tadının beyinde ve damakta algılanıp keyif duyulabilmesi için ceviz kadar yenilmesi yeterli bulunmuş. Sadece baklavasına hayır diyemediğiniz bir yerdeyken amacına uygun biçimde tadımlık, yani ceviz kadar yiyin. Çünkü cevizden daha büyük miktarda yediğiniz her bir kırıntı artık kilo almak üzere yapılmış bir hamledir. Tüm bayram boyunca en çok 3-4 adet baklava yemiş olmaya çalışın ya da düşük kalorili tariften yararlanarak bir parça daha fazla yiyebilirsiniz. Böylece kendinize ve misafirlerinize iyi davranmış olursunuz” diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:08 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.