TATLIYI SEVMEMİZİN NEDENİ

DHA

Psikolojik hastalıkların tatlıyı daha çok yedirdiğini biliyor muydunuz? Tatlı krizlerini atlatabilirsiniz. Nasıl mı?

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sağlık Yüksekokulu Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Aliye Özenoğlu, psikolojik rahatsızlıkların ve duygu durumu değişikliklerinin kişilerin beslenme şekillerinde de değişime neden olduğunu söyledi.

Yrd.Doç.Dr. Aliye Özenoğlu, “Psikolojik hastalığı olan kişiler, duygusal çöküntü içerisinde oldukları için vücutta mutluluk hormonu salgılanmasını sağlayan tatlı tüketimine ağırlık veriyor. Şekerli gıdalar kişiyi sakinleştirir. Bunun nedeni de, beyinde mutluluk veren serotonin hormonunun tatlı tüketilmesiyle artmasıdır” dedi.

Psikolojik sorunları olan hastalarda genellikle ilaçla tedavi yapıldığını ifade eden Yrd.Doç.Dr. özenoğlu, ancak bu ilaçların istenmeyen yan etkileri nedeniyle çoğu zaman tedaviye uyumun yetersiz kaldığını dile getirdi. Yrd.Doç.Dr. Aliye Özenoğlu, “Bu kişiler düzensiz beslenir, gece yemek yemeye başlar ve fazla tatlı tüketirler. İştahları artar ve tatlı tüketmeye başlarlar. Özellikle psikolojik hastalıkların tedavi sürecinde hastanın ilgili doktor tarafından mutlaka bir diyetisyene de yönlendirilmesi gerekir” diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:27 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.