Tayvan'da dev topuklu ayakkabı şeklinde kilise

Tayvan'da 16 metre yüksekliğinde topuklu ayakkabı şeklinde bir kilise inşa edildi. Amaç ise kiliseye daha fazla kadını çekebilmek.

320 renkli lamine cam panelle inşa edilen dev ayakkabıdan kilise yaklaşık 686 bin dolara mal olmuş. Çin'in yeni yılı olan 8 Şubat'ta açılması planlanan ayakkabıdan kilise, Tayvan'ın turistik bölgesi Chaiyi Valiliği'nin fikri.Bölgesel yönetimin Rekreasyon Alanları sorumlusu Pan Tsuei-ping, BBC'ye yeni kilisenin rutin ayinlerde değil, daha çok evlilik törenlerinde ve evlenen çiftlerin fotoğraf çekimlerinde kullanılacağını söyledi.

Pan, "Bu bölgenin romantik bir havasının olmasını istiyoruz. Her kadın kendisini gelinlikle hayal eder" diyor.

Kilise fikri ise eski bir hikayeye dayanıyor. Hikayeye göre 1960'larda Tayvan'ın fakir bölgelerinde yaşayan 24 yaşındaki Wang soyadlı bir kız, kangrene yakalanıyor ve her iki bacağı da kesiliyor. Bunun üzerine Wang'ın planladığı düğünü de hayal oluyor. Wang'ın hayatı boyunca evlenmediği ve ömrünün kalanını da bir kilisede geçirdiği anlatılıyor.

Topuklu ayakkabı şeklindeki kilisenin de Wang'ın hatırasını yüceltmeyi amaçladığı ifade ediliyor. Chaiyi Valiliği sözcüsü Zheng Rongfeng, kilisede kadınlara odaklı 100'ün üzerinde obje olacağını söylüyor ve "Özellikle kadın turistlerin kiliseyi gelip ziyaret edeceğini umuyoruz" diyor.

'PARMAK ARASI TERLİK TERCİH EDERİM'

Ancak şu ana kadar sosyal medyadan gelen tepkiler pek de yetkililerin arzu ettiği şekilde değil. Tayvan'da popüler olan sosyal medya sitesi PPT'de yorumlarını paylaşan bir kadın "Bu kilisenin hangi standartlara göre yapıldığını birisi bana izah edebilir mi?" diye soruyor. Çin'de yaygın olarak kullanılan Weibo'da ise başka bir kadın "Bu kadar iğrenç bir binayı inşa ederlerken acaba ne düşünüyorlardı? Saygısızlıktan başka bir şey değil" diyor.
Bir başka kadının yorumu ise "Ben parmak arası terliği tercih ederim" oldu.

BBC


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:22 Ocak 2016Yayınlanma Tarihi:19 Ocak 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.