Tecrübeler gerçek hayatta prova edilmeyebilir

Uzm.PSk. Orhan GümüşelTeknoloji kullanımının kişisel gelişimde "bilgiye hızlı ulaşmak, bilgisayarla tanışmak ve kullanımını öğrenmek" gibi olumlu yönlerinin olduğuna şüphe yok. Ancak bunun yanında "internet ya da televizyon bağımlılığı, sosyal izolasyon, özellikle şiddet ve pornografik yayınlara ulaşabilme" gibi kişilik gelişimini olumsuz yönde etkileyen yönlerinin de olduğu göz ardı edilmemeli ve bu etkilerinin üzerinde hassasiyetle durulmalı. Teknoloji bağımlılığının bilgiye kolay ve hızlı ulaşmak, sanal tecrübeleri gerçek hayata aktarmanın prova alanı halinde yaşamak, öğrenirken eğlenmek eğlenirken de öğrenmek gibi olumlu etkilerinin yanı sıra ergenlik dönemi gelişim parametlerinde yarattığı olumsuz etkileri gözden kaçmamalı.

"EZİLEN İNSAN, SANAL ORTAMDA DUYARSIZLAŞIR"
Bilgisayar yazılımlarının bir çoğu yarışma ve agresyon içerikli. Bu oyunlarda çocuklar ve gençler sanal karakterlerle ilişki kurar ve çoğu zaman da onların yetenekleri ile özdeşim kurabilir. Günlük hayatlarında yapamayacakları bir sürü şeyi sanal ortamda yapabildiklerini görürler. Bu nedenle içine girdikleri gerçek olmayan dünya ile gerçek dünya arasındaki sınırlılıkları ayırt etmekte zorlanabilirler Eğer tercihleri de gerçek olmayan dünyadan yana olursa akranlarıyla, ailesiyle görüşmeyi azaltıp bu yapay dünyada yapay güçleriyle yaşamayı tercih edebilirler. Başka önemli bir nokta da saldırganlıklarının artması ve şiddete karşı duyarsızlaşmaları durumu.

KAYNAK: //www.gercekhayat.com/


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:25 Temmuz 2023Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.