TEK ÇOCUKLAR ŞIMARIK DEĞİL

Time Dergisi

TIme dergisinin yayımladığı araştırmaya göre, tek çocuklar sanıldığı gibi bencil değil.

 

TIME dergisi bu hafta kapağına “Tek çocuk mitini” taşıdı. Ekonomik krizle birlikte çok daha fazla ailenin tek çocukla yetinmeye başladığını söyleyen dergi, tek çocukların şımarık, bencil ve asosyal oldukları yönündeki önyargının kırıldığını yazdı. Tek çocuklarla ilgili olumsuz önyargıları ilk gündeme getiren Amerikalı psikolog Granville Stenley Hall olmuştu. Ancak Hall’un bundan 120 yıl önce tartışmalı yöntemlerle yaptığı araştırma şimdiye kadar defalarca yalanlandı.

Teksas Üniversitesi’nde eğitim psikolojisi profesörü olan Toni Falbo, 1970’li yıllarda tek çocuklar üzerinde yapılan 125’ten fazla araştırmayı yeniden inceledi. Bu araştırma tek çocukların çok çocuklu ailelerin çocuklarından farklı olmadığını ortaya koydu. Araştırma, en büyük çocuklarla birlikte tek çocukların da diğerlerine göre daha başarılı olduğunu gösterdi.

ABD’de öğrencilerin matematik ve dil yeteneklerini ölçen ulusal bir sınavın sonuçları karşılaştırıldığında tek çocukların daha başarılı olduğu görüldü. Falbo’nun 200 araştırmayı incelediği ikinci çalışmasında da karakter özellikleri olarak tek çocukları diğerlerinden ayıran hiçbir şey olmadığı görüldü.

DAHA ÇOK İMKÂNLARI VAR

Falba TIME’a yaptığı açıklamada “Bugüne kadar hiç kimse tek çocukların farklı olduğun kanıtlayamadı” dedi. Tek çocukların şımarık zannedilmesinin ana nedeni ailelerinin tüm imkânlarından tek başlarına yararlanıyor olmaları... Gerçekten de aileler ne kadar zengin ya da fakir olurlarsa olsunlar tek çocuklarına çok daha fazla maddi imkân sağlıyor ve vakit ayırıyor. Ancak psikolog Carl Pickhardt “Tek çocukların daha çok ilgi gördüğü doğru ama bu bencil ya da şımarık olduklarını kanıtlamıyor” diyor. Max Planck Nüfus Araştırmaları Enstitüsü’nün araştırmasına göre Almanya ve Avusturya Avrupa’da tek çocukların, çok çocuklu ailelerden daha fazla olduğu ilk iki ülke olacak.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:28 Eylül 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.