Telefonu izleyen uygulamalar

Akıllı telefon teknolojisinin kötüye kullanıldığı "takip uygulamaları" (kullanıcıların hareketlerinin titizlik ve gizlilikle izlenmesi), ABD'de özellikle aile içi şiddet kurbanları için giderek büyüyen bir endişe kaynağı.

Akıllı telefon teknolojisinin kötüye kullanıldığı "takip uygulamaları" (kullanıcıların hareketlerinin titizlik ve gizlilikle izlenmesi), ABD'de özellikle aile içi şiddet kurbanları için giderek büyüyen bir endişe kaynağı.

Çocukların konumu ve telefon alışkanlıklarının, ticari amaçlarla ebeveynlerden habersiz takibi de korkutucu. Kötü şöhretli "Çevremdeki Kızlar" uygulaması sayesinde, gizli uygulamalar siber sarkıntılık seviyesine kadar alçaldı. GPS teknolojisini Facebook benzeri bilgi ve fotoğraf siteleriyle birleştiren uygulama sayesinde, erkekler kadınları fark ettirmeden arayıp buluyor. telefon_takipABD Senatosu Adalet Komisyonu Aral ık'ta, tüm cep telefonu kullanıcılarının mahremiyetini koruma ve takip uygulamalarına izin veren yasal boşlukları kapama yönünde büyük bir adım atarak, Demokrat Minnesota Senatörü Al Franken'ın önerdiği uygun bir tedbiri onayladı. Buna göre cep telefonu şirketleri, kullanıcının konum bilgisini toplayıp üçüncü taraflara satmak veya onlarla paylaşmak için kullanıcıdan izin almak zorunda. Takip uygulamalarının yazılması da yasaklanacak. Franken'ın bir kadın seçmeninin telefonuna gizlice takip uygulaması yükleyen eşi, koruma emri için mahkemeye g iden kadını tehdit etmiş. Çocuklara yönelik en yaygın uygulamalardan bazı larının ebeveynlerden habersiz ticari takip faaliyeti yürüttüğünü gösteren ABD Federal Ticaret Komisyonu'nun yakın tarihli araştırması, çocukları koruma ihtiyacını hatırlattı. Mevcut ABD yasaları, gizli takibi ve telefon dinlemeyi yasaklarken şirketlerin takip uygulaması satışını engelleyen hiçbir madde içermeyerek modern iletişimin gerisinde kalıyor. Kendiken dilerini denetleyebileceğini söyleyen yazılım şirketleri tedbire karşı çıksa da, kârlı ve hızlı gelişen teknoloji sayesinde kazanılacak paralar düşünülünce bu pek mümkün değil. Senato tedbiri onaylayıp icraat için internete layık bir hızla Temsilciler Meclisi'ne göndermeli. THE NEW YORK TIMES

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:09 Ocak 2013