TELEPATİK KLAVYE BEYNİN EMRİNDE

TELEPATİK KLAVYE BEYNİN EMRİNDEAlmanya'da Fraunhofer Enstitüsü uzmanları tarafından geliştirilen "Telepatik klavye" nin resmi adı "Berlin Beyin Bilgisayarı Arayüzü." Klavye, düşünce gücüyle yazı yazacak olan kişinin başına takılacak bir başlık ve üzerindeki 128 sensörü bilgisayara bağlayan kablolardan oluşuyor.

Felçliler ya da elini, kolunu kaybetmiş insanlar için büyük bir gelişme olan yeni cihazı kullanan kişi, beyin dalgalarını algılayıp bilgisayara aktaran sensörlü deri başlığı giyiyor ve üzerinde harflerin bulunduğu ekranın karşısına oturuyor. Sonra da "sağ" ya da "sol" diye düşünerek ekrandaki okları istediği yöne hareket ettiriyor. Böylece ekrana istediği kelimeyi yazabiliyor.

Kablosuz sisteme giçilebilir

Bu prototip cihazın önceki benzerlerinden en büyük farkı, kullanıcının eğitim almak zorunda kalmaması. Çünkü bilgisayar, okların hareket etmesini sağlayacak komutları hemen algılayıp yerine getirebiliyor. Kablo yığını halindeki mevcut yapısıyla ucuz bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünen telepatik klavyenin gelecekte daha da geliştirilebileceği ve kablosuz sisteme geçiş yapılabileceği ifade ediliyor. Bu gelişme sağlandığında telepatik klavyenin kullanım alanı daha da genişleyecek; örneğin ofis çalışanları da, bilgisayarlarının başında oturmadan, hatta yemek yerken bile beyin dalgalarıyla yazılarını yazabilecekler.

//www.vatanim.com.tr


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.