TELEVİZYON AĞRI KESİCİ GİBİ ETKİLİYOR

TELEVİZYON AĞRI KESİCİ GİBİ ETKİLİYORBu sonuç bazı ebeveynleri şaşırtabilir ama, İtalya’da yapılan son bir araştırma,televizyonun, annenin sakinleştirici sözlerinden daha etkili bir ağrı kesici olduğunu gösterdi.

Archives of Disease in Childhood dergisinde yayımlanan "Analgesic effect of watching TV during venipuncture" araştırması çerçevesinde bilim adamları, yaşları yedi ila on iki arasında değişen 68 çocuğu kan alımı sırasında incelemişler. Küçük hastalar üç gruba ayrıldıktan sonra birinci gruptaki çocuklar hiçbir teselli görmezken, ikinci gruptakileri anneleri sakinleştirici sözcüklerle teskin etmeye çalışmış.

Son gruba ise televizyonda çizgi film izlemelerine izin verilmiş. Kan alımından sonra çocuklar ne derecede acı hissettiklerini açıklamışlar. Buna göre en fazla acı hisseden birinci gruptaki çocuklar olmuş. Bu çocuklar televizyon seyredenlere kıyasla üç misli daha fazla acı hissederken, anneleri tarafından teskin edilen grup bu ikisinin arasında kalmış.

Acı/ağrı çocuklarda çok fazla stres yaratmakta. Bu nedenle tıbbi girişimlerde acı hissi mümkün olduğunca azaltılmaya çalışılmakta. Yöntemler ilaçla müdahaleden, öykü anlatma, müzik dinletme ve hipnoza kadar uzanıyor. Çocuklar dikkatlerini tamamen televizyona verdikleri için bilim adamları, televizyon izlemenin çocukları ağrılara karşı daha dayanıklı kıldığına inanıyorlar.

KAYNAK: //www.hurriyet.com.tr/


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.