'Televizyon intiharlara romantiklik katıyor'

Televizyonlarda romantik, ilişkiler sonucu ortaya çıkan intihar davranışları ve benzeri olaylarla karşılaşan insanlar, aynı durumda gördüğü modelin davranışını sergiliyebiliyor. Televizyonlarda romantik, ilişkiler sonucu ortaya çıkan intihar davranışları ve benzeri olaylarla karşılaşan insanlar, aynı durumda gördüğü modelin davranışını sergiliyebiliyor. romantikintiharDüzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ataoğlu, televizyonlarda romantik, ilişkiler sonucu ortaya çıkan intihar davranışları ve benzeri olaylarla karşılaşan insanların, aynı durumda gördüğü modelin davranışını sergilediğini söyledi. Ataoğlu, AA muhabirine intihar olaylarının hiçbir zaman artış göstermediğini ancak sürekliliğinin söz konusu olduğunu anlattı. "İntiharın nedenleri vardır, kendi başına oluşmaz" diyen Ataoğlu, "Davranışlarla ortaya çıkan intiharların birçok sebebi vardır. İlk baştaki nedeni kişinin mizacıyla ilgilidir ve çocukluktan başlayan bir özelliktir. Bireyin intihara yakalanma ihtimalini çocukluktan itibaren oluşan mizacı belirlemeye başlar" ifadesini kullandı. Ataoğlu, çocukluklarında korkak, çekingen ve içe kapalı insanların intihar ve çeşitli psikiyatrik hastalıklara yakalanma ihtimallerinin diğer insanlara göre daha fazla olduğuna dikkati çekerek, bunun yanı sıra yaşanan kayıplar ve üzüntülerin takıntı halini alması durumunda intihara meylin artabileceğini aktardı. Zeka kapasitesi düşük insanlarda da intihar eğiliminin sıkça görüldüğüne değinen Ataoğlu, bu tip insanların sorunları çözmede başarısız olduklarını, bu nedenle intihara eğilim gösterdiklerini kaydetti.

MADDE KULLANIMINA BAĞLI İNTİHAR Son zamanlarda gençlerde madde kullanımına bağlı intihar davranışları görüldüğüne işaret eden Ataoğlu, madde kullanımında düşüncelerin bozulduğunu ve bunun davranışları etkilediğini dile getirdi.

Ataoğlu, düşüncesini kaybeden bireyin gerçekleri değerlendirme yeteneğinin de bozulduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Bu yüzden dürtüsel davranışlar öne çıkar. Maddenin verdiği öfkeli, saldırgan tarzdaki dürtüsel davranışlar, bunları intihara veya karşılarındaki insana zarar verme davranışlarına itebilir. Özellikle görsel yayınlarla bu tür haberler yapılması, toplumu ve çocukları büyük ölçüde etkiliyor. Televizyonlarda ne kadar çok intihar haberlerinden söz edilir, intihar şarkıları çalınır ve intihar hikayeleriyle insanların kafası doldurulursa, karşılaşılan sonraki sorunda beynimizdeki hafızayla ilgili davranışlar göstermemiz öne çıkar. Televizyonlarda romantik, ilişkiler sonucu ortaya çıkan intihar davranışları ve benzeri hayat olaylarıyla karşılaşan insan, aynı dudumda gördüğü modelin davranışını sergiler. Bu yüzden televizyonun ve basının özellikle gençleri etkileyecek intihar olaylarına romantik hava katmamaları lazım. Bu konuda mümkünse intihar haberlerine hiç yer vermemeleri, gündeme dahi koymamaları lazım. Koyulmamasının hiçbir zararı olmaz ama gündeme alırsak zararı büyük olur." A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:30 Haziran 2014Yayınlanma Tarihi:01 Temmuz 2014