Temizlik kavga ve ayrılık nedeni

Evli çiftlerin en çok temizlik yüzünden tartıştıklarını ortaya çıkardı. Terapistler çiftlere tavsiyelerde bulundu.

Almanya'da yapılan bir araştırma ile çiftlerin en çok ev işleri konusunda tartıştıkları ortaya çıktı. Forsa araştırma şirketi, Almanya'da her üç çiftten birinin evde yapılacak temizlik konusunda tartıştığını duyurdu. Ev işlerinin paylaşımı ve evdeki düzenin sağlanması, bir çok çift için büyük bir yük oluştururken, çiftlerin yüzde 11'i partneri ev işlerinde yardım etmiyor diye boşanma davası açıyor.

BİRİNCİ NESİLDE İŞ BÖLÜMÜ KLASİKTİR

Aile terapistiler, bu tür tartışmaların daha çok genç çiftler arasında yaşandığını, birinci nesilde ise herkesin kalıplaşmış görevleri olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Bunun daha çok yeni nesilde söz konusu olduğunu düşünüyorum. Birinci nesilde, ikinci kuşakta iş bölümü zaten klasiktir. Yani baba parayı getirir kadın evdeki çocuk eğitimi ve temizlikle meşguldür.

Yeni çiftlerde, genç çiftlerde her ikisi de çalıştığı için genelde belki evin içindeki iş bölümünü nasıl yapacaklarını önceden konuşmaları çok daha iyi olur ve aksamalar olduğu zaman bunu kavga etmek yerine belki karşılıklı olarak birbirine yardımcı olmak, anlayış ve saygı sevgi çerçevesinde birbirlerini ikaz ederlerse daha uygun olacaktır."


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:14 Kasım 2019Yayınlanma Tarihi:25 Nisan 2011

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.