TEMİZLİK VİCDANI RAHATLATIYOR

AFP

Amerikalı bilim adamları, elleri yıkamanın şüpheleri de ortadan kaldırdığını ve vicdanı rahatlattığını ortaya koydu.


İtalyan Corriere della Sera gazetesinde çıkan habere göre, Michigan Üniversitesinden bir grup psikolog,  el yıkamanın bir karardan duyulan kuşkuları yok ettiğini gözlemledi.

Araştırmayı yürüten uzmanlar, bir CD ile bir kavanoz marmelat arasında  seçim yapmalarını istedikleri 40 öğrencinin davranışlarını inceledi.  Öğrencilerden kararlarının hemen ardından ellerini yıkamalarını da talep eden  uzmanlar, bu isteklerine uyan katılımcıların tercihlerinden diğerlerine göre çok  daha memnun olduğunu gözlemledi.

Araştırma ekibinden Profesör Spike Wing Sing Lee, elleri yıkamanın  şüpheleri ortadan kaldırma anlamına geldiğini belirterek, sözlerini şöyle  sürdürdü:

"İnsan bir karar alacağı zaman genellikle her biri ilgi çekici olan iki  şey arasında seçim yapmak durumunda kalır. Paris ya da Roma tatili arasında seçim  yapmayı ele alalım. Paris'i tercih eden kişi, Fransız mutfağının harika olduğunu  ya da kentte çok güzel müzeler bulunduğunu söyleyerek tercihini haklı gösterme  eğilimine girecektir. Araştırmamız, ellerini yıkayınca, insanların sanki  kuşkuları da suyla birlikte gitmiş gibi kendilerini kararlarını haklı çıkarmak ve  açıklamak zorunda hissetmediklerini gösterdi."

Elleri yıkamanın vicdanı rahatlatmanın da bir yolu olabildiğini belirten  uzmanlar, bu eylemin, insanlara psikolojik olarak ahlaka aykırı eski  davranışlarının izlerini silmelerinde yardımcı olduğunu söyledi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:10 Mayıs 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.