TERCİH GÜZELLİK DEĞİL GENÇLİK

AKŞAM

Bir dönem ana haber bültenlerini de sunan Dr. Elif Ilgaz, CNN Türk'te 'Yaşama Sevinci' adlı sağlık programına imza atıyor. Elif Ilgaz ile programını, aile yaşantısını ve ekranda özellikle yaş almış kadınların neden yer almadığını konuştuk.

Ana haber bültenlerini sunarken de hep sağlık programı yapmayı hayal eden Elif Ilgaz, 7 yıldır bu isteğini CNN Türk ekranlarında yerine getiriyor. Kendisi için ideal bir konumda olduğunu söyleyen Ilgaz, 'iki mesleğimi de birleştirdiğim bir projedeyim' diyor.

- 'Yaşama Sevinci' isimli programınızın nasıl bir formatı var?
Programımızın iki formatı var. Haftada iki gün sağlığımızı tehdit eden hastalıkları ve güncel tedavi yöntemlerini anlatıyorum. Pazar günü yayınlanan programda ise Nevzat Tarhan'la hayatımıza dair psikolojik sorunlar, işin içinden çıkamadığımız ya da tedavi gördüğümüz birtakım durumlara ilişkin çözümler getirip anlatıyoruz. Her ailenin birlikte oturup izleyebileceği, psikolojik sağlık konularını işliyoruz. CNN Türk'teki 7. yılımız, ortak bir dil yakaladık ve keyifle devam ediyoruz.

- Diğer sağlık programlarından farkınız nedir?
Kendimi diğerlerinden ayırmak istemem. Sonuçta sağlığın konusu değişmez. İzleyici beni tercih ediyorsa bir fark yakalamış demektir.

- Hem doktorluk hem de televizyon programı yapıyorsunuz, doktorluk için yaş avantaj iken televizyonda tam tersi bir durum söz konusu...
Kesinlikle katılıyorum. Ekranda yaş limiti özellikle kadınlar için var. Erkekler için bu süre daha uzun. Tıpta tecrübesizlik ve genç yaşlar daha olumsuz bir izlenim uyandırır. Yaş aldıkça ve kariyer yaptıkça hakikaten tecrübeniz artar. Mesleğinize kattığınız bilginiz, görgünüz yükselir. Hastaya yaklaşımınız çok farklı bir hale gelir. Hasta bunu tercih eder. Ama ekranda kadınlara görsel olarak daha büyük bir baskı var.

SAĞLIK PROGRAMI PROJEM 8 YIL SONRA KABUL EDİLDİ

- Neden bu kadar çok genç ve güzeli ekranda görmek istiyorlar, o zaman kadınların da genç erkekleri görmek hakkı değil mi?
Bu konu için Amerikan sinema sektöründeki kadınların sıkıntılarından başlamak gerekir! Belli bir yaştan sonra kadınlara anne rolleri verilirken 70 yaşındaki bir aktörü sevgili rolünde görebiliyoruz. Dünyanın şu andaki işleyişi bu maalesef.

- Ana haber bültenlerini sunan erkeklerin de olgun olması sorun olmuyor...
Bu konuda şu ana kadarki işleyiş çok daha katı. Oysa ki ekranda bilgisini ve tecrübesini konuşturabilecek nice nice insan var. O çok kıymetli haber müdürleri ve editörleri ekranda yorumcu olarak görebiliyoruz ama genel olarak baktığınızda sunucu olarak daha genç olan tercih ediliyor. Herkesin sıkıntısı da o yönde. Hayatın adaletsizliği burada da işliyor.

- Sadece güzel ve genç olmak yetmez ama öyle değil mi?
Güzel olmak değil, genç olmak daha çok tercih meselesi. 50-60 yaşında da bir kadın güzel olabilir. Bu yaşlardaki kadınlar da son derece üretken, bilgili ve ekranda kitleleri arkasından sürükleyebilecek kadar etkili olabilir. Daha çok genç nüfusa yatırım yapılıyor, genç yüzler ekranlara getiriliyor. Bir kadının yaşından dolayı işsiz kalmasına karşıyım. Bu yanlış bir uygulama ve yanlış bir algı. Yaşını almış erkek varsa kadınları da görmemiz lazım.

- Sanırım gençlik de bir yere kadar...
Gençliği ve fiziği tercih eden bir alan ama yaptığınız her işte bilgili olmak çok önemli. Bu üç özelliği barındırırsanız çok iyi. Genç, güzel ama bilgisizseniz ekranda çok hata yaparsınız. Üstelik ekranda gördüğünüz genç ve güzellerin hepsi akıllı ve bilgili. Diğerleri çoktan elenir zaten. Ama her konuda yaşla ve tecrübeyle bilginin zenginleştiği ortada, genç ve toy bir insanın yapabileceği hatalar da. Elbette gençlerin önünü açmak her meslekte çok önemli. Onlar da daha küçük projelerde yer alabilir. Büyük ve donanımlı projeleri daha tecrübeli, yaş almış kadınlar ve erkekler yürütebilir. Birçok işe başvurduğunuzda belli bir yaşın üstündeyseniz kabul etmezler. Dünya böyle.

- Yeniden ana haber bültenlerini sunmak ister misiniz?
Özlem duyacağım bir şeyi kaybetmedim, zaten özlem duyduğum bir işi yapıyorum. Çok güzel bir dönemdi ama şu anda hayatımdan o kadar keyif alıyorum ki! Haber sunarken de aslında mesleğimle ilgili program yapmayı hayal ediyordum. O zamanlar getirdiğim teklifler geri çevriliyordu. Sağlığa ekranda çok fazla yatırım yapılmıyordu. Özel sağlık sektörü, tıp ve teknolojinin ilerlemesi ekrana da yansımaya başladı. 8 yıl önce projeyi sunduğum İrfan Şahin bana bu imkanı sundu ve haberden sağlık programına geçtim. Şimdi iki mesleğimi de birleştirdiğim bir proje yapıyorum. Benim için ideal bir konumdayım. 

- Televizyon dünyasında çekememezlik ve ayak oyunları var mı?
Ben bunların hiçbirini yaşamadım. Bu ilişkilerinizi nasıl kurduğunuza bağlı. Tıp mesleğimde de hiç görmedim.

20'Lİ YAŞLARIMA GÖRE SİYAH VE BEYAZLARIM AZALDI

- 30'lu ve 40'lı yaşlarda ileri hamilelik kitabınız da var, anne olmak için yaş sınırı nedir?
İdeal yaş önemli. Ben de ideal yaşta hamile kalmadım. Çağın getirdiği iyi yöntemler ve kendime iyi bakmam sayesinde sorunsuz gebelik yaşadım. İkinci çocuğumu 39 yaşında doğurdum. Daha ideali 29'unda doğurmak olabilirdi. Daha sorunsuz olurdu. Kendi adıma şanslıyım ki iyi bir hekim kontrolündeydim. Mümkünse erken yaşlarda doğurmak lazım. Bazen kariyer, hayat, eşinizi geç bulmak gibi nedenlerden annelik gecikebiliyor. Ama bu durumda da yapılabilecekler var. Bilimsel olarak 35 yaş sonrası risklidir. Ama 40-45 yaşında da sorunsuz gebelikler olabiliyor.

- İleri yaşta anne olmanın avantajı var mı?
Benim genç yaşlarım çok daha yoğun geçiyordu. Aileme bu kadar fazla vakit ayırabileceğim bir dönem değildi. O zaman kendini ispatlama, hayatla mücadele etmek vardı. Eminim o dönemde çocuklarıma bu kadar kaliteli vakit ayıramazdım. Ayrıca hayat hakkında daha tecrübeliyim ve daha hoşgörülüyüm. 20'li yaşlarıma göre siyah ve beyazlarım azaldı, grilere daha çok yer var hayatımda. Ters gelen şeyler olsa bile daha anlayışlı olmak gerektiğini öğrendim. Tahmin ediyorum ki bunları da çocuklarımın eğitimine yansıtıyorum. Avantajı var yani.

GÜNDE 3-4 SAAT UYURUM

- Yıllardır çok hızlı bir tempoyla çalışıyorsunuz...
Ben hep yoğunum. Günde 3-4 saatlik uykuyla idare ederim. Zamanımı çok iyi kullanıyorum. Almanya'da büyümenin etkisiyle çok disiplinli olup zamanı çok iyi kullanabiliyorsun. Benim dakikam boş geçmez. Sabahtan programım vardı, şimdi sizinleyim, sonra da çocuğum için anaokulu görüşmesine gideceğim mesela.

- Bu tempo içinde eşinize ve çocuklarınıza nasıl vakit ayırıyorsunuz?
Vakit ayırmak değil, onlar için özel zaman yaratıyorum. Hayatımın, işimin en önemli kısmı onlar. Aile için arta kalan vakit değil, özel zaman yaratmak gerekiyor. Benim de yaptığım bu. Eşim de beni her konuda destekliyor.

- Nasıl bir eş ve nasıl bir annesiniz?
Nasıl bir eş olduğumu eşime sormak lazım! Anneliği oldukça yeni yaşıyorum. Biri 2,5 yaşında diğeri 10 aylık oğlum var. Annelik işimin de önüne geçmiş bir durum ve çok önemsiyorum. Onlarla da çok kaliteli zaman geçirmeye gayret gösteriyorum. Yoğun tempo içinde vakit ayıramıyorum denmesini ise hiç yakıştıramıyorum. Doğuştan tecrübeli anne değilim ama çok kitap okurum. Pedagog ve psikiyatra danışırım. Dolayısıyla güncel yaklaşımları uygulamaya çalışıyorum. Anne ve baba olarak yaşlarına uygun davranışlarına karşı toleranslı olmayı öğrendik.   

- Kaliteli vakit deniyor da aslında çocuklar 24 saat anneyi yanında istiyor...
Bu hepimizin sorunu. Onlara kalsa beni sabah işe göndermek istemiyor ya da işten erken dönmemi istiyorlar. Her zaman hava kararmadan eve ulaşmayı hedefliyorum. Çocuklar için zaman kavramı olmadığı için havanın aydınlık olup olmamasına bakıyorlar. Hava karardıktan sonra eve döndüğümde büyük oğlum çok tepki gösteriyor. Neyse ki yaza girmek benim için avantaj oluyor.

- İş dışında neler yaparsınız?
Nevzat Tarhan'la 'Hayata Dair' diye bir kitap yazmıştım. Bunlar çok zaman alan projeler. Hem bilimsel hem de herkesin anlayabileceği bir şekilde olması gerekiyor. Şu dönemde üniversite kariyerimle ilgileniyorum. Hobi olarak da eşimle yelken sporu yapıyoruz. Bu bize çok zevk veriyor. Çocuklarımızla birlikte seyahat etmek de bizim için keyiflidir.

Evliliğim ve eşim çok kıymetli
- Evliliğin ileri yaşlarda yapılmasından yanayım...
Eşimle daha erken karşılaşsaydım evlenirdim. Çok geç karşılaştık onunla. Hayat arkadaşımı bulduğumu düşünüyorum. Hayatımı sonuna kadar onunla geçirmek isterim. Ama daha erken yaşlarda bu kadar kıymet bilir miydim, bilmiyorum? Eğer bu olgunluğun getirdiği bir şeyse de öyle olsun...

- Nasıl tanıştınız?
Aynı hastanede çalışıyorduk ama hiç karşılaşmamıştık.  5. yılımda bir proje vesilesiyle tanıştık.

- Hemen çocuk ilişkiyi bozuyor mu?

Çok mutluyuz. Aile duygumuz güçlendi. Birbirimizden memnunduk ama çocuklarımızın gelmesi bizi daha çok aile gibi hissettirdi. Bizde öyle bir sorun olmadı.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.