TERÖRE ALET EDİLEN ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİ VE YAŞLILIK DEPRESYONU

NP Grup

İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan teröre alet edilen taş ve molotof kokteyli atan çocukların ruh hallerini, gelecekte yaşayacakları uyum sorunları ve psikolojisini ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecek. 

Terörde kullanılan çocukların psikolojisi nedir, yaşadıkları travmalar nelerdir, yaşadıkları bu durum geleceğe bakışlarını nasıl etkiler? Hayata adapte olmalarında ne gibi uyum sorunları yaşarlar? Bunları aşabilirler mi? Yüzünü saklayarak sapan ve Molotof atan bu çocuklar kendilerini nasıl hissederler? Yaşadıkları güvensizlik nasıl aşılır? Onların kullanılmaları düşmanlık duygularını ne şekilde besler gibi konulara Prof. Tarhan önemli açıklamalar getirecek.

Hürriyet Gazetesi'nden Şükrü KÜÇÜKŞAHİN'in haberine göre  Güneydoğu'da son günlerde artan olaylar ve çocukların taş atmayı sürdürmesi üzerine AK Parti yönetimi taş atan çocuklara verilen cezayı azaltan yasa tasarısı görüşmelerini "yoğun gündem" gerekçesiyle bir süre erteleyecek. Abdullah Öcalan'ın yeni cezaevine aktarılmasının ardından başlayan gösteriler nedeniyle taş atan çocuklara verilen cezayı azaltan yasa tasarısı görüşmelerinin erteleneceği konuşuluyor. Tasarının "Meclis gündeminin yoğunluğu" sebep gösterilerek bir süre bekletileceği belirtiliyor. Son gösterilerde çocukların taş atmaya devam etmesi, İdil'de öğretmenevinin taşlanması Başbakan Tayyip Erdoğan'ın önceki gün İstanbul'da, "Serap'ı molotofla yakanlar mı masum" diye konuşması ile tekrar dikkatler terörde çocukların kullanımını tartışmaya açtı. Bu hafta içinde TBMM Adalet Komisyonun'da ele alınması beklenirken erteleme kararı alınan tasarıyla Terörle Mücadele Kanunu'nun bazı hükümleri yürürlükten kaldırılacak. Doğu ve Güneydoğu'daki gösterilerde polise taş attıkları için 30 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan 115 çocuğun davası özel yetkili ağır ceza mahkemelerinden alınıp çocuk ağır ceza mahkemelerine verilecek. Terör suçlarında cezaları artıran hükümler, 18 yaşın altındaki çocuklara uygulanmayacak. Yargılanan çocuklar için istenen cezalar yarı oranında düşecek. Psikolojik Savaş kitabı yazarı tanınmış psikiyatri uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan tüm bu konuları, çocuk suçlarında yapılması gerekenleri, çocukların suç işlemelerine itilmesindeki psikolojik dinamikleri, nedenlerini ve altında yatan psikolojik zeminin neler olduğunu bugün Uğur Canbolat'a yorumlayacak. 

Programın diğer bölümünde 'İleri Yaş Depresyonu' olarak artık tanımlanan yaşlılık depresyonu ele alınacak.

Yaşlılık ya da ileri yaş kavramından ne anlamalıyız?  Yaşlılarda sık gözlenen depresyon nedir?  Hangi yaşlılar depresyona yatkındır? Yaşlılık depresyonunda beyinde oluşan durum nasıldır? Yaşlılıkta güvensizlik ve karamsarlık halinde neden artış görülür? İleri yaş depresyonunun genellikle atlanmasının sebebi nedir? İnsan ömrünün uzaması ileri yaş depresyonu açısından nasıl değerlendirilebilir? İleri yaş depresyonuna eşlik eden bedensel hastalıklar nelerdir? Nörolojik hastalıklarda eşlik eder mi? Bunama ile depresyon görülür mü? Yaşlılıkta kişiyi ciddi kısıtlayan durumlar nasıl bir duygu duruma nenden olmaktadır? Yaşlılarda sevilen bir objenin kaybına verilen tepki erişkinlik dönemine göre farklı mı? Yaşlılıkta yas ile depresyonu nasıl ayıracağız? Yaşlılık depresyonundan cinsiyet durumu nedir? Boşanmış olmanın ya da ayrı yaşamanın yaşlılık depresyonuna etkisi nedir? Yaşlılık çağı depresyonun gelişiminde etkin faktörler nelerdir? Bedensel ve zihinsel yeti kaybı depresyon için önemli midir? Kişinin yaşam hedeflerine ulaşılamamış olması depresyona götürür mü? Sürekli hürmet bekleme, kendisinden yararlanılmadığı şikayetleri depresyonda etkili midir? Yaşlılıkta en çok görülen stres faktörleri nelerdir? Kronik hastalıkları olan yaşlı hastalar depresyona aday mıdır? Parkinson hastalığı ve tiroid işlev bozuklukları yaşlılarda çok moral bozucu oluyor değil mi? Felçleri kaldıramayan yaşlılar kanserli hastalar neden sık depresyona giriyorlar? Ölüm düşünceleri ve buna bağlı özkıyım düşüncelerine yaşlılarda sık rastlanır mı? Seksüel fantazilere kapılıp torunu yaşındakilerle evlenen yaşlıların yaşadıkları depresyon sonucu mudur?  Yaşlılarda yalnız kalma korkusu, terk edilme ya da huzurevine bırakılma ihtimali nasıl duygulara neden olur? Yaşlılıkta görülen depresyonun tedavisi nasıldır? gibi konuları Uğur Canbolat  'İyi Bak Kendine' programında Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Oğuz Tan ve Uzman Psikolog Çiğdem Demirsoy ile irdeleyecek cevaplar arayacaklar. Tedavi edilmediğinde durum nereye kadar gider ve ne gibi yaşam zorluklarıyla karşılaşılır gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak ve 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta sorular da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak.

Uğur Canbolat'ın sunumuyla ekrana gelen 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı olan İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de...


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:07 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.