The Lancet'tan Gazze Çağrısı: Gazze'de kalan insanları, çocukları kurtarın

Dünyaca Ünlü Tıp Dergisi The Lancet yazarları, yayınladıkları yazıyla İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki insan hakkı ihlallerini kınayarak, dünyaya acil eylem çağrısı yaptı.  Çağrıda; Gazze’de kalan insan ve çocukların acil kurtarılması gerektiği belirtilerek, çocukların yaşadıkları travmaya ve Gazze’de 50 bin hamile kadının ruh sağlığı sorunlarını gelecek nesillere taşıyabileceğine dikkat çekildi.

The Lancet'tan Gazze Çağrısı: Gazze'de kalan insanları, çocukları kurtarın

SON 24 SAATTE 12 BİN KİŞİ ÖLDÜ
İsrail'in saldırılarında en az 5 bini çocuk ve 3 bin 300’ü kadın olmak üzere ölenlerin sayısı son 24 saatte 300 artarak 12 bin 300'e yükseldi.

THE LANCET’TAN ÖNEMLİ ÇAĞRI
The Lancet yazarları Espen Bjertness, Marius Slåtto Bjertness, Cecilie Bjertness Nyquist, Marika Kromberg, Khamis Elessi ve Lars Lien ortak bir açıklama yaptı.

İngiltere merkezli sivil toplum örgütü Save The Children'ın (Çocukları Kurtarın) da verilerine yer verilen açıklamada, Gazze’de kalan insanların ve çocukların derhal kurtarılması gerektiği ve Gazze'de acil ateşkes sağlanması gerektiği belirtildi.

İşte açıklamadan bazı satır başları:

- Gazze'de yaşananlar tüm dünyada yankılanan bir vahşettir.

SİVİLLERE YÖNELİK KATLİAMLAR DURDURULMALI
- Hükümetler ve liderler, Filistinlilerin bir soykırımın ortasında olduğunu anlamalı; Gazze'de çocuklar da dahil olmak üzere masum sivillere yönelik katliamları durdurmalılar.

- “İnsanlık çocuğa verebileceğinin en iyisini borçludur.”
Bu sözlerle, 26 Eylül 1924'te Milletler Cemiyeti, tüm insanlığın ortak hedefi olan Cenevre Çocuk Hakları Bildirgesi'ni kabul etti. Gazze Sağlık Bakanlığı'na göre 7 Kasım 2023 itibarıyla Gazze Şeridi'nde 4237'si çocuk, 2719'u kadın ve 631'i yaşlı olmak üzere 10 bin 328 kişi öldürüldü.

2 BİN 450 KİŞİ KAYIP

- Buna ek olarak, 25 bin 956 kişi yaralandı ve bin 350'si çocuk olmak üzere 2 bin 450 kişi kayboldu.

- Şu ana kadar 192 sağlık personeli hayatını kaybetti. Yakıt ve elektriğin tükenmesi nedeniyle hastaneler zarar gördü, 120 sağlık kurumu ve 40 ambulans imha edildi, 18 hastane ve 40 sağlık ocağı hizmet dışı kaldı.

ÇOCUKLARIN ONKOLOJİ MERKEZİ KAPATILDI

- Hasta ve yaralı çocukların hayatlarını riske atarak, Çocuk İhtisas Hastanesi boşaltıldı. Gazze'de güvenli bir koridora ihtiyaç duyan, hayat kurtaran diyaliz hastası ve kanser hastası çocukların takibi için çocuklara yönelik onkoloji merkezi kapatıldı.

TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞU YÜZDE 36 ARTTI

- Haziran 2020'ye kadar yapılan sistematik bir inceleme ve meta-analiz, Gazze ve Batı Şeria'da siyasi şiddete maruz kalan çocuk ve ergenler arasında travma sonrası stres bozukluğunun (TSSB) %36 arttığı rapor edildi.

GAZZELİ ÇOCUKLAR TRAVMATİK OLAYLARA MARUZ KALDI

- Gazze nüfusunun neredeyse 1 milyonu 18 yaş altı çocuklardan oluşuyor. Gazze'nin tamamı İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından bombardıman altına alınırken, 1 milyon insan Gazze Şeridi'nin kuzeyinden güneyine göç etmek zorunda kaldı. Gazzeli çocukların neredeyse tamamı travmatik olaylara maruz kaldı.

 50 BİN HAMİLE KADIN RUH SAĞLIĞINI SORUNLARINI GELECEK NESİLLERE TAŞIYACAK

- Çocukluk travması şiddetlidir. Çünkü gelişimsel süreçleri etkiler, çocukları anksiyete, depresyon ve diğer psikiyatrik bozukluklara yakalanma riskine sokar. Ayrıca Gazze'de ruh sağlığı sorunlarını gelecek nesillere aktarabilecek tahmini 50 bin hamile kadın bulunmaktadır.

SAVAŞTAN ÖNCE DE YÜZDE 79’UNDA ALT ISLATMA GÖRÜLMÜŞTÜ

- Çocukların ruh sağlığı mevcut savaştan önce zaten bir kırılma noktasındaydı; çocukların %80'inin zihinsel sıkıntı yaşadığı, %79'unun yatak ıslatma gösterdiği rapor edilmişti.

ELEKTRİK, SU YOK     

- Okulların üçte biri İsrail yetkililerinin bombardımanı nedeniyle hasar gördü ve yaklaşık yüzde 9'u hizmet dışı kaldı.

- Fırınlar, su ve kanalizasyon istasyonları ve Gazze'deki tek elektrik santrali ya yıkıldı ya da yakıtı bitti.

- Bu yaşananlar ve binlerce çocuğun katledilmesi tam bir insanlık yokluğunu ortaya çıkarıyor. Çatışma ortamında insanlığın anlamı, nerede olursa olsun acıyı önlemek, hafifletmek, yaşamı ve sağlığı korumak, insana saygıyı sağlamaktır. Şu anda bu, savaşın durdurulması anlamına geliyor. Bizler insanoğlu olarak gelecek nesillerin iyiliği için insanlığımızı yeniden kazanmalıyız.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:21 Kasım 2023

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.