TİBETLİLERİN GENLERİ FARKLIYMIŞ

AFP

Uzun ömürlü olmanın sırrını araştıran bilimciler, bunun sadece stresten uzak yaşamdan  kaynaklanmadığını ortaya koydu.


"Dünyanın Çatısı" olarak tanınan Tibet'te  yaşayanların sağlıklı ve uzun ömürlü olmalarının sırrını araştıran Amerikalı  bilim adamları, bunun sadece temiz hava, sağlıklı gıda ve stresten uzak yaşamdan  kaynaklanmadığını ortaya koydu.

İtalyan La Repubblica gazetesinde çıkan habere göre, Berkeley  Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, Tibet'te yaşayanların genetik  olarak diğerlerinden farklı olduğunu gösterdi.

2 bin 800 yıl önce birbirinden ayrılmış olan 50 Tibetli ile Han kökenli  50 Çinli'nin DNA'larının karşılaştırıldığı araştırmanın sonucunda, Tibet'te  yaşayanların bu süre içinde biyolojik mutasyona uğradıkları, bu sayede çok yüksek  yerlerdeki doğa koşullarına uyum gösterebildikleri ortaya çıktı.

Bu değişimin "organizmanın oksijeni kullanma şekliyle doğrudan ilişkili  olduğunu" söyleyen bilim adamları, araştırmanın deniz seviyesindekilere nazaran  yüzde 40 oranında daha az oksijen soluyan Tibetlilerin "yaşam sırrı"na açıklık  getirdiğini belirtti.

Araştırmanın sonuçlarının, anne rahminde oksijensiz kalmaktan kaynaklanan  hastalıklara çare arayan araştırmacılara yol gösterebileceği de vurgulandı.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:16 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.