TİKLERDEN KURTULMAK MÜMKÜN MÜ?

NP GRUP

Tourette sendromunun nasıl bir hastalık olduğu, yaygın olan tiklerin neler olduğu, beyinde nasıl bir mekanizma ile işlediği ile tedavi yolların uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında değerlendirilecekler.

 
Tourette  nasıl bir hastalığııdr? Bu davranışların istemsiz ve otomatik biçimde olması nasıl mümkün olmaktadır? İlk ne zaman belirti vermeye başlar? Tourette sendromunun genetik aktarımı ne kadardır? Tourette yaşayan kişilerin duygu durumları nasıldır? Sıklıkla göz kırpma, başını sağa oynatma benzeri tikler ile nasıl başedilir gibi soruların cevapları bu akşam İyi Bak Kendine programında irdelenecek.

Tourette sendromunun çocukluk yıllarına uzanmansın anlamı nedir? Tikler için suçlanan hasta kendini nasıl hisseder? Bu bozukluğu yaşayan kişilerde başka hangi hastalıklar görülür? Başkalarının yanlış anlamamsı için kendini sıkan kişiler ne gibi kaygılar yaşarlar? En sık yaşanan tik çeşitleri nelerdir gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konuğu Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Semra Baripoğlu ve NPİSTANBUL Hastanesi'nden Uzman psikolog Fatih Dane olacak.

Boğaz temizleme gibi ses tikleri, öksürme bazen küfür sözler kullanma tikleri nasıl gelişir? Bu kişilerin istismar edilmesi onlara nasıl yansır? Hastalığın bilinmemesi halinde meydana gelen suçluluk duygusu nasıl aşılır? Hastaya nasihat etmek yararlı mıdır? Hiperaktif kişilerde görüldüğü doğru mudur? Tedavisinde neler yapılmaktadır, terapide neler amaçlanır gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan;
Harvard Business School'da önyargılar konusunda "Masum değiliz hiç birimiz" başlığı taşıyan çalışmayı yorumlayacak. Princeton Üniversitesi'nden Susan Fiske'nin yaptığı çalışmada insanların tüm dünyada iki temel özellik olan sıcaklık ve yetkinlik üzerinden hüküm verdikleri bilgisini İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.