TIPTA DEVRİM! BİLİM ADAMLARI KAN ÜRETTİ!

Beyaz renkli kan hayat kurtaracak.TIPTA DEVRİM! BİLİM ADAMLARI KAN ÜRETTİ!

ABD’li bilim adamları 25 yıllık çalışmanın sonunda yapay kan elde etti. Beyaz renkli ‘Oxycyte’ adlı kan sayesinde, beyindeki travmatik durumlarda hücreler kurtarılacak.

İnsanlar üzerinde ikinci safha testlerine başlanan yapay kan, saf beyaz görünümüyle sütü andırıyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) onay alması durumunda “mucize ilaçlar” sınıfına girmesi beklenen ‘Oxycyte’ adlı bu bileşik, sonu felç ya da ölümle bitebilen travmatik beyin zedelenmelerinde, beyne normal kandan 50 kat daha hızlı bir şekilde oksijen taşıyacak ve hastayı yaşama bağlayıp, tedavi sürecini de kolaylaştıracak.

HÜCRELER YENİDEN HAYAT BULUYOR
Virginia Üniversitesi uzmanları tarafından geliştirilen ’Oxycyte’ adlı bu yapay kanın oluşumu için temeller 25 yıl önce atıldı. Artık “mutlu son”a çok yaklaşan bilim adamları, hayvanlar üzerinde yaptıkları deneylerde, beyne oksijeni normal kandan çok daha rahat ulaştırma özelliğine sahip olan bu maddenin, kobayların beynindeki hasarı yüzde 50 oranında engellediğini ortaya çıkardı. Kafaya alınan sert bir darbeyle ortaya çıkan beyin travmalarında ya da diğer yaralanmalarda, damarlar otomatik olarak genişler ve damar çeperi gerginleşince de, oksijen taşıyan alyuvar hücreleri kılcal damarlardan akıp gidemez. Bunun sonucunda, beyne kan yoluyla taşınan oksijen miktarı hızla düşer. İşte bu yapay kan, beraberinde verilen ekstra oksijenin beyne daha hızlı ulaşmasını sağlayarak beyin hücrelerini “kendine getiriyor”.

YAPISI TEFLON TAVAYA BENZİYOR
‘Oxycyte’ kimyasal yapısıyla, yapışmaz teflon tavaların malzemesini andıran perflorokarbon (PFC) bileşimi içeriyor. Sentetik PFC, sıvılar içinde büyük bir hızla gazları çözüyor ve vücuda ekstra oksijenle verildiğinde, kaygan ve yapışmaz yapısıyla, oksijenin normal kana oranla 50 kat daha hızlı bir biçimde beyne ulaştırılmasını sağlıyor.

Orduya da yarayacak
Yapay kan ‘Oxycyte’, Amerikan ordusunun Irak ve Afganistan’da kayıplarının arttığı bir dönemde, gerek onlar, gerekse diğer ülkelerin orduları için büyük umut vaadediyor. Çünkü yaralanıp cepheden gönderilen askerlerin yüzde 30’unda travmatik beyin zedelenmesi görülüyor. Bu da hastanın hafızasını tamamen silebiliyor, kör bırakabiliyor, epilepsiyi tetikleyebiliyor ya da öldürebiliyor. Amerikan ordusu yapay kanla ilgili çalışmalara şimdiye kadar 10 milyon dolar para aktardı. Zedelenmelerin oluştuğu çok ağır vakalarda beyindeki şişmeyle birlikte oluşan basıncı azaltmak için kafatasının bir bölümü alınabiliyor. Travmatik beyin hasarını iyileştirecek bir ilaç tedavisi de henüz bulunamadı.

KAYNAK:
//www.gazetevatan.com


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.