TİROİD UNUTKANLIK VE DEPRESYON SEBEBİ Mİ?

NP GRUP

Tiroid bezinin en sık görülen bozukluğu Hipotiroidi kişide unutkanlık, düşüncede yavaşlama ve depresyon gibi başka hangi duygu durum bozukluklarına neden olduğunu ve tedavisinde neler yapıldığını uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında değerlendirilecekler.

 
Troid hastalığı psikiyatrik hastalıklara neden olmaktadır? Troid hormanları beyin fonksiyonlarını nasıl etkilemektedir? Troid hormonlarının ruhsal durumla yakın ilişkisinin sebepleri neler olabilir? Troid bozukluğu yaşanlarda sık görülen psikiyatrik hastalıklar nelerdir gibi soruların cevapları bu akşam İyi Bak Kendine programında irdelenecek.

Anormal troid hormon seviyeleri kişinin duygu durumunda ne gibi iniş çıkışlara sebep olmaktadır. Depresif belirtiler nasıl ortaya çıkmakta ve nasıl seyretmektedir? Kişi zevkle yaptığı pek çok hobi ve günlük işlerinden tiroid hastalığı sırasında neden isteksizlik duymaktadır? Bu durum bir depresyon işareti midir? Önemli prikiyatrik şikayetlerden biri olan unutkanlık tiroid sırasında neden ortaya çıkıyor gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konuğu Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Konsültasyon Liyezon Uzmanı Prof. Dr. Kemal Arıkan ve NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Levent Tokuçoğlu olacak.

Düşüncede meydana gelen yavaşlama nasıl aşılır? Konsantrasyon eksikliği nasıl giderilir? Tiroid sırasında görülen anksiyete ve uyku sorunları nasıl tedavi edilir? Tiroid hastalarının % 43'ünde görülen depresyonun tedavisinde neler yapılıyor gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; Medikal News Today'da yer alan Müzikal Performans Anksiyetesi (MPA) üzerinde biofeedback eğitiminin etkisi üzerine yapılan incelemenin sonuçlarını değerlendirecek.

Müzisyenlerin yaklaşık %72 kadarının yaşadığı müzikal performans anskiyetesinin mental, emosyonel, fizyolojik ve psikolojik bileşenlere sahip, karmaşık bir deneyim olduğuna dikkat çekilen biofeedback ile yapılan çalışma sonucunda performans anksiyetesinde %71'lik bir azalma ve performansta %62'lik bir düzelme görüldüğü belirtiliyor. Prof. Tarhan bu çalışma sonrasında görülen sakinlik hissinde artış, öfke kontrolünde düzelme, uyku kalitesinde artış ve genel olarak gevşemiş hislerin nasıl meydana geldiğini yorumlayacak.
 
Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.