Tiryakilerin izmarit duyarsızlığı

Balıkesir'de, Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü'nce kentin yaklaşık 700 metre uzunluğundaki en işlek caddesinde yapılan çalışmada, 1,5 saat içinde sigara küllüklerine atılan izmarit sayısının 400, yere atılanların ise 8 bin olduğu belirlendi.

Balıkesir'de, Belediye Temizlik İşleri Müdürlüğü'nce kentin yaklaşık 700 metre uzunluğundaki en işlek caddesinde yapılan çalışmada, 1,5 saat içinde sigara küllüklerine atılan izmarit sayısının 400, yere atılanların ise 8 bin olduğu belirlendi.

izmarit_duyarsizlikKanser ve kalp rahatsızlığı başta olmak üzere birçok hastalığın ve 100 binlerce kişinin ölümünün baş nedeni olarak gösterildiği için sağlığa, son dönemlerde artan fiyatıyla da bütçeye büyük çapta zararı dokunan sigara, kapalı ortamlarda dumanıyla, dışarıda ise izmaritleriyle kirlilik yaratıyor. Özellikle kapalı ortamlarda içilmesinin yasaklanmasından sonra iş yerlerinin önünde, caddede ve sokakta sigara içen tiryakiler, yarattığı kirliliği, onun temizlenmesi için harcanan emeği düşünmeden izmaritleri yerlere atıyor.

SİGARAYI KOLAYCA BIRAKABİLİRSİNİZ

Yerlerde kalması durumunda kentlerin işlek cadde ve sokaklarında ciddi kirlilik oluşturacak izmaritler, haliyle belediyelerin temizlik işleri ekiplerince sürekli yürütülen çalışmayla toplanıyor. Balıkesir Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri de “izmarit kirliliği”ne ilişkin kentin en işlek caddesi olan Milli Kuvvetler'de bir çalışma yaptı. Yaklaşık 700 metre uzunluğundaki caddede saat 11.30'a kadar 50 civarındaki küllükleri boşaltan ve yerleri temizleyen ekipler, bu saatten 13.00'a kadar bekledi. Hafta içinde yemek ve öğle arası olduğu için en fazla sigara içilen bu 1,5 saat diliminde yapılan çalışmada “izmarit duyarsızlığı” rakamlarla ortaya çıktı. Ekipler, saat 13.00'te küllüklerdeki ve yere atılan izmaritleri ayrı ayrı toplayıp saydı. Küllüklere atılan izmarit sayısı 400 civarında çıkarken, yere atılanların sayısı 8 bine yaklaştı. Sigara küllüklerinin bulunduğu direklerin dibine bile izmarit atılması, dükkan ve iş yerlerinin kapı önlerindeki yoğunluğun fazla olması, yere atılan izmarit sayısını küllüklere oranla 20 kat fazla çıkardı. Ekiplerin tek tek saydığını gören bazı vatandaşların bile izmaritleri yere atması dikkat çekti.

KÜLLÜĞÜN BULUNDUĞU DİREĞE YASLANIP İZMARİTİ YERE ATIYOR”

Temizlik İşleri Müdürü Mustafa Aktaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ekiplerin, şehrin ana caddeleri başta olmak üzere elle süpürme de dahil bütün temizlik faaliyetlerini yürüttüğünü söyledi. Kent merkezinde vatandaşların sigara izmaritleri başta olmak üzere çöpleri atması için sigara küllüğü ve çöp kutusu bulunduğunu dile getiren Aktaş, şunları kaydetti: “Buna rağmen izmaritleri ve çöplerin yere atılmasının önüne geçemedik. Söz konusu caddede ortalama 20 metrede bir çaprazlama olmak üzere 50'den fazla küllük var. 50 küllükten çıkan izmarit sayısı 400 civarında iken yere atılanların 8 bin olması çok üzücü. Arada 20 kat bir fark var. Biz aradaki bu farkın daha az olacağını umuyorduk ama çok çıktı. Genel tabir olacak ama eğitim şart. Küllüğün bulunduğu direğe yaslanıp sigarasını içiyor izmariti yere atıyor. Ağaç diplerinden makinelerle izmarit topluyoruz. Tiryakilerin, kentin kirlettiklerini düşünerek daha duyarlı olmalarını istiyoruz.” A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Ocak 2013