TMU TEDAVİSİ DÜNYA GÜNDEMİNDE

CNN-Health

TMU tedavisi,  2009 yılının en önemli tıbbi gelişmelerinden biri olarak değerlendirildi. İşte bilgiler.

Antidepresanlardan fayda görmeyen, depresyondan yakınan milyonlarca kişi TMU tedavisi ile sağlığına kavuşuyor.

NeuroStar Transkranyal Manyetik Uyarım Tedavi Sistemi’nde beynin duygu durumunu düzenleyen alanlarını uyarmak için kullanılan yöntemde, prefrontal kortekse manyetik alan pulsları verilir.

Bu prosedür beyin nöronlarını uyararak, duygu durumunu yükseltici kimyasalların yapımını arttırır. Neuronetics TMU şirketinin bildirimine göre, 30-40 dakikalık günlük seansların ardından, klinik çalışmadaki hastaların yarısının semptomlarında anlamlı bir azalma görülürken, üçte birinde tam bir iyileşme söz konusuydu.

2009'un ortalarından itibaren, ABD'nin  31 eyaletinde TMU tedavisi başarıyla kullanılıyor.

TMU TEDAVİSİ NEDİR?

TMU'da saçlı kafa derisinin üzerine elektro manyetik bir bobin (coil) yerleştirilir. Kapasitörler de tutulan enerji ile manyetik alan oluşturulur. Bu manyetik alan 100-200 mikro-saniyede artıp azalma özelliğindedir. Bölgesel uygulanır. Dünyayı saran manyetik alanın 40,000 katı yüksekliğindedir. MR görüntülemede uygulanan manyetik alanla aynı şiddettedir. MR'daki manyetik alan statiktir, tmu'da değişkendir.

TMU TEDAVİSİYLE İLGİLİ HER TÜRLÜ BİLGİ İÇİN

https://e-psikiyatri.com/manyetik-uyarim-tedavisi-tmu-rtms  TIKLAYINIZ...


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.