TOPLUSAL ŞÜPHECİLİK NEDEN ARTIYOR?

Toplumsal paranoyanın artış gösterdiği günümüzde sosyal ve aile yaşamını dinamitleyen şüphecilik hastalığının neden arttığı, hangi duygusal zeminden beslendiği ve yatkın kişiliklerin hangileri olduğu ve bu kişilerle yaşamak konusunda nelerin yapılabileceği konusunu psikiyatri uzmanları ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler. 

Şüpheci kişi kendisini nasıl hisseder? Neden herkesi kendisi için plan içinde görür? Yaşadığı hangi olumsuz olaylar ve hangi duygusal zemin kendisini sürekli tehdit altında hissetmesine neden olur? Şüphecilik hastalığına yakalanan kişi bunun farkında olur mu? Kendisini korumak için ne gibi yanlış davranışlarda bulunur? Evinde bile ayrı yemek yapan eşinin yaptığı yemekleri yemeyen bu kişilerin bozulan beyin alanları nasıl tedavi edilir gibi konuları Uğur Canbolat İyi Bak Kendine programında uzman konukları ile sorgulayacak.

Aşırı şüpheci kişilerin yönetici veya sorumluluk gerektiren mevkilerde olması durumunda yönetilenler ne gibi baskılarla karşılaşırlar. İş yerinde yönetici şüpheci bir kişi ise çalışanların yaşadığı duygusal tacizler nasıl giderilir? Aile içinde yaşanan kuşku fırtınaları nasıl dindirilebilir? Artan boşanmalarda şüphecilik hastalığının ve güvensizlik duygularının payı ne kadardır? Hezeyan boyutuna ulaştığında birlikte yaşayanlar ne gibi tedbirlere başvurabilirler, tedavi edilir mi, uyumları nasıldır gibi konuları Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Alper Evrensel ve NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi’nden Uzman Psikolog Serra Alemdar  Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Programın ilk bölümü olan 'Psiko Gündem'de İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan Kalp nakli yapılan hastalarda, nakilden sonra başlayan istekler üzerine yapılan araştırmada kalp hafızasının olduğuna ilişkin elde edilen bulguları yorumlayacak. 'Duyguların Dili' kitabının yazarı Tarhan duygu hafızası gibi kalp hafızasının olup olmadığına ilişkin yorumda bulunacak ve Avustralya'da yaşanan bu vaka ile kişisel davranışlarımızla ilgili hafızaya sadece beynin sahip olmadığına dair teorinin ne anlama geldiğini "hücresel hafıza" olarak adlandırılan fenomenin, sadece kalp nakli yapılanlarla sınırlı olup olmadığı konusunu tartışacak.

Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu ekranların ve kendine bakmak isteyenlerin 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı olan İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. Canlı bağlantılar ile seyirci sorularının alınacağı ve 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta sorularının da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacağı program Ülke TV'de  TÜRKSAT 2A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Aralık 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.