Torunu diye başka kadınla tanıştırıldı

Arjantinli anneanne 'torunu' diye başka bir kadınla tanıştırıldı.

'Chica' olarak bilinen 92 yaşındaki Mariani'nin (solda), torunu olarak tanıştırıldığı kişinin yanlış kadın olduğu ortaya çıktı.

Arjantin'de ömrünün neredeyse yarısını cunta yönetimi döneminde kaybolan torununu aramakla geçiren 92 yaşındaki Maria Isabel Mariani'nin, Perşembe günü bulduğunu söylediği torunun, DNA testleri sonucunda aradığı kişi olmadığı ortaya çıktı.

Arjantin'de 1976-1983 yılları arasındaki askeri yönetimde kaybolan çocuklarını, torunlarını arayanların oluşturduğu 'Plaza de Mayo Anneanneleri' grubunun da eski başkanı olan Maria Isabel Mariani, Perşembe günü "Nihayet torunuma kavuştum" demişti.

'Chica' olarak da bilinen Maria Isabel'in buluştuğu Clara Anahi Mariani Teruggi, 1976 yılında ordu tarafından kaçırılanlar arasındaydı.

Fakat olayı soruşturan savcı, Mariani'nin yanlış kadınla tanıştırıldığını söyledi. Perşembe günkü açıklama, kayıp çocukların ailelerine kavuşması için çalışmalar yürüten Plaza de Mayo Anneanneleri tarafından 'zafer' olarak ilan edilmiş, Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri de ailelerin kavuştuğu haberini Twitter hesabından kutlamıştı.

İki gün sonra paylaşılan DNA testi sonuçları ise Mariani'nin görüştüğü kadının kayıp torunu olmadığını gösterdi.

'YIKILDI'

Olayı inceleyen Başsavcı Pablo Parenti, "Mariani ile torunu olduğu iddia edilen kişi arasında genetik eşleşme yok" dedi.

Plaza de Mayo Anneanneleri grubunun başkanlığından ayrılan Mariani, 1989 yılında adını torunlarından birinden esinlenerek koyduğu Anahi Vakfı'nı kurmuştu.

Vakfın sözcüsü Juan Martin Ramos Padilla, test sonuçlarının açıklanmasından sonra, kısmı görme kaybı da yaşayan Mariani'nin 'yıkıldığını' söyledi.

Padilla, "Chica'ya ağır bir darbe oldu. 92 yaşında ve torununu aramaya devam edecek. Yalnızca onu bulabilmeyi umut ediyoruz" dedi.

BBC TÜRKÇE


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:05 Ocak 2016Yayınlanma Tarihi:04 Ocak 2016