TORUNUYLA OKULDA

A.A

Kayseri'de bir köyde babaanne, kendisinden ayrılmayan  torunu ile birlikte anasınıfına gidiyor.

 


Hanife Şafak (60), bu yıl Mustafa Tatar İlköğretim Okulu anasınıfına  başlayan torunu Beyza Şafak'ın (6), kendisi yanında olmadan okula gitmediğini  söyledi.

Torunun okula devam edebilmesi için onunla birlikte derslere girdiğini  ifade eden Şafak, oğlu ve gelini ile birlikte yaşadığını, Beyza'nın liseye giden  ağabeyi ve ilköğretim birinci sınıfta okuyan ablasının da okula uyum sağlamakta  zorluk çektiğini anlattı.

Şafak, en büyük torunu Mustafa'yı da okula getirip götürdüğünü ve  alışabilmesi için bir süre sınıfta derslere birlikte girdiğini belirterek,  şunları söyledi:

“Beyza da okul açılalı yaklaşık 40 gün olmasına rağmen hala öğretmenine  ve arkadaşlarına alışamadı. Ben olmadan okula gelmiyor ve kendisini beklememi  istiyor. Evimiz de okula uzak, yaklaşık 20 dakika yürüyoruz. Benim için zor  oluyor ama torunumu çok seviyorum. Okula devamsızlık yapmasını istemiyorum. Zaten  okulun açıldığı ilk günlere göre daha iyi durumda. Daha önce sınıfta yanında  oturuyordum, şimdi sınıfın dışında dersi bitene kadar bekliyorum. Okula alışana  kadar da getirip götürmeye ve beklemeye devam edeceğim.”
        
KISA SÜREDE OKULA ALIŞACAK
        
Beyza'nın öğretmeni Funda Üner ise özgüveni yeterince gelişmeyen  öğrencilerde uyum sorunu yaşadıklarını kaydetti.

Okullar ilk açıldığında birkaç öğrencinin ebeveynlerini bırakmak  istemediklerini, bu nedenle de faaliyetlerini bir süre velilerle birlikte  yaptıklarını dile getiren Üner, şöyle devam etti:

“Sınıfımızda şuan sadece Beyza uyum sağlayamadı. Bir süredir sınıfta  birlikte oturuyorlardı ama yeni yeni babaannesi artık okulun dışında dersimizin  bitmesini bekliyor. Aslında 1-2 hafta içinde uyum sorunun ortadan kalması lazım  ancak Beyza'nın ki biraz uzun sürdü. Bu durum ailesinden hiç ayrılmayan, özgüveni  yeterince gelişmemiş çocuklarda daha çok görülüyor. Çünkü, çocuk başına birşey  geleceğini düşünerek korkuyor. Aslında Beyza arkadaşları ile uyumlu, oyunlara,  etkinliklere katılınca babaannesini sormuyor. Sanırım kısa süre sonra o da okula  alışacaktır.”


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:30 Ekim 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.