TRAFİK KABUSUNA NE YAPMALI?

NPiSTANBUL Hakan Erkaya

NPiSTANBUL Etiler Psikolojik Danışmanlık Merkezi'nden Hakan Erkaya anlattı:

"Fatih köprüsünde başlayan çalışmalar sonrasında zaten başımızın belası olan trafik kabusumuz bir kat dakha arttı.İnsanların trafikte geçirdikleri süre uzadıkça sinirleride gerilmeye başlıyor. Malumunuz sinirler gerilince korna sesleri,  bağırıp çağırmalar, küfürler yumruklaşmalarda artış gösteriyor otoyollarımızda. Peki bağırdıkça küfür ettikçe yada arabanın içinde sinirden kudurdukça trafik akış hızının arttığını gören var mı? Aksine trafik açılmışken,  yolun ortasında arabasını terk edip ilerideki aracın şöförü ile tartışmaya giden insanların, arabalarına dönmelerini ve yolun açılmasını beklemeye başladık...

Peki ne yapmak lazım...Trafik kabusunun  sinirlenerek halledebileceğini düşünen varsa bu çoktan test edildi, tüm İstanbul halkı çıldırdığı halde trafik akışı hızlanmadı...

Kısa vadede değiştiremyeceğiniz bir sorunu o anda kabullenmek ve uzun vadeli çözüm planlarını düşünmek çok daha gerçekçi bir yaklaşım.Tabi ki trafik sorununu çözmek bu yazının konusu değil.

"DURUMU KABULLENMELİYİZ"

Akmayan bir  trafikte beklerken sizi en rahat hissettirecek düşünce var olan durumu olduğu gibi kabullenmenizdir. Duruma direnmeniz ve kabullenmemeniz ne sizi ulaşacağınız yere daha erken ulaştıracak ne de trafiği açacaktır.Trafikte beklerken yolun bir an önce açılmasına odaklanmak yerine ilginizi başka alanlara kaydırmayı başarabilmelisiniz.Sakin bir müzik oldukça iyi gelecektir.Mümkünse ulaşacağınızı tahmin ettiğiniz süreden daha önce yola çıkmanız, yetişememe kaygınızı azaltacağından tepkileriniz yumuşayacaktır.Araçta yalnız değilseniz yanınızdaki insan ile trafik dışı konularda sohbet edin ve diğer sürücülerin davranışlarına odaklanmayın.

Bırakın sıkışık tarafikte önünüze geçmeye çalışan uyanık bir sürücü geçsin gitsin. Ona yol vermeme çabası sizin sinirlerinizi daha da gerecektir, kaza ihtimalinizi ve ulaşacağınız yere gidememe olasılığınızıda arttırırsınız.Bu haksız yere önünüze geçen sürücünün uyanıklığı ve başarısı değil, sizin olgunluğunuz ve büyüklüğünüzdür.Daha anlayışlı ve sakin olmayı başaran insanlardan oluşmuş bir toplum da trafik akmasa da trafikte geçen sürenin daha kaliteli geçeceği ve insanların birbirine saldırmayacağı da gün gibi gerçek..."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.