Trambolin masum değil!

Son yıllarda trambolinde oynamaya bağlı yaralanmalarda ciddi artış olduğunu söyleyen Çocuk Doktoru Doç. Ahmet Güzel, aileleri uyardı, "Trambolin o kadar masum bir oyun değil" dedi.

Oyun parklarında yaygınlaşan trambolinlerin çocuklar açısından sakıncalı olabileceğini belirten Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin Çocuk Acil Bölümünden Doç. Dr. Ahmet Güzel, ABD'de 1995 yılında 15 yaş altında tramboline bağlı yaralanma sayısının 52 bin iken, 2005 yılında rakamın 210 bine çıktığını söyledi.

Türkiye'de de bu tür yaralanmalar nedeniyle acil servislere başvurularda her yıl artış olduğuna dikkat çeken Dr. Güzel, beyin kanamalarına vurgu YAPTI.

"BEYİN İÇİNDE KANAMAYA YOL AÇABİLİR"

Vakalarda ayrıca hayati tehlike yaratan nörolojik hasar ve beyin içi kanama da ortaya çıkabildiğini vurgulayan Güzel, "0-5 yaş arasındaki çocuklarda baş, vücuda oranla oldukça büyük ve boyun kasları oldukça gevşektir. Bu nedenle baş kontrolü, hareket esnasında oldukça zordur. Oyun sırasında zıplama ile boyun kaslarının zayıf kontrolünün etkisiyle baş öne ve arkaya hızla gitmekte, sağa-sola ani dönmeler olmaktadır. Bu da boyunda bulunan omurgalarda yerinden çıkmalara, buradan geçen sinirlerde kopmalara ve damar hasarı sonrasında kafa içine kanamalara neden olabilmektedir" dedi.

A.A

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:25 Aralık 2015Yayınlanma Tarihi:19 Aralık 2015

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.