TÜKENMİŞLİK SENDROMUNA KİMLER YAKALANIR?

Tükenmişlik sendromunun yaygın yaşanmasının sebepleri, iş ve evlilik yaşamını nasıl etkilendiği, tükenen kişilerde yaşanan öfke, gerginlik ve mutsuzluğun nedenleri, nasıl oluştuğu, hangi duygularla beslendiği ve nasıl tedavi edildiğini uzmanlar bu akşam ÜLKE TV'de 'İyi Bak Kendine' programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Kişi kendisini sürekli neden yorgun hisseder? Kişi enerjisinin hızla tükendiğini nasıl görür? Neden yerine aynı hızla bir şey koyama? Belli bir nedeni olmaksızın kişi kendisini neden huzursuz hisseder? Hiçbir şey yapamayacak kadar isteksiz ve halsiz olmanın ne gibi anlamları vardır? Başka hangi psikiyatrik hastalıklar eşlik eder? Tükenmişlik sendromu yaşayan kişi işyerinde neden performans sorunu yaşar ve pili bitmiş gibi hisseder? Stres ve yoğun çalışma temposunun etkileri var mı gibi soruların cevaplarını uzmanlar bu akşam İyi Bak Kendine programında Uğur Canbolat'a değerlendirecekler.

Tükenmişlik sendromunda neden yoğun baş ağrıları çekilir? Neden mide bağırsak şikayetlerinde artış olur? Yatkın kişilik var mıdır? Öğrenilir mi? Neden gün içinde dikkat eksikliği görülür ve düşünme hızı yavaşlar? Gelecek umudu olmayan bu kişiler neden değişime tepki duyarlar? Aşırı heyecanlı, huzursuz, gergin olmalarının anlamı nedir? İş, sosyal ve  aile yaşantılarında ilişkileri nasıl bozulur gibi konuları bu akşam etraflıca ele alacak olan İyi Bak Kendine programının konukları NPİSTANBUL Etiler Polikliniği'nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Özlem Mestcioğlu ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden Uzman Psikolog Yıldız Burkovik olacaklar.

Çok stresli olan bu kişiler nasıl baş edebilirler? Egzersiz yapmanın, iyi beslenmenin, kitap okumanın yararı var mıdır? Tedavisinde neler vardır? Hangi durumlarda depresyona evrilir? Terapinin etkisi nasıldır hangi yöntemler kullanılır gibi konuların ele alınacağı programda canlı bağlantılar ile seyirci soruları alınacak, 'iyibakkendine@ulketv.com.tr' adresine gelen e posta soruları da stüdyo konuğu uzmanlar tarafından cevaplandırılacak. 0216 633 06 96 nolu danışma hattını arayıp isim ve sorusunu bırakanlara da cevap verilecek.

Programın PSİKOGÜNDEM bölümünde tanınmış Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan; İsveç'in Stockholm Üniversitesi Stres Araştırma Enstitüsü tarafından kalp krizi geçirmemiş 2 bin 755 çalışan erkek üzerinde yapılan araştırmayı yorumlayacak. Araştırmanın sonucunda, deneklerin 47'sinin daha sonra kalp  krizi geçirdiği ya da kalp rahatsızlığından hayatını kaybettiği, bunların büyük  bölümünün iş yerindeki sıkıntılarını içine atan kişiler olduğu belirlendi. Prof. Tarhan kızgınlığını içine atan erkeklerin kalp krizi geçirme  olasılığının, kızgınlığını karşı tarafa yansıtanlara göre beş kat fazla olmasının psikolojik sebeplerini İyi Bak Kendine programına değerlendirecek.

Uğur Canbolat'ın hazırlayıp sunduğu Ayhan Pala'nın yönetmenliğini yaptığı kendine iyi bakmak isteyenlerin, modern insanın sorunlarına dair yeni arayışlar bulan yeni çözümler üreten ekranların 'Koruyucu Ruh Sağlığı' programı İyi Bak Kendine bu akşam saat 23.30'dan sonra ÜLKE TV'de.. ÜLKE TV TÜRKSAT 2 A uydusu, KABLO TV, DIGITURK 38. ve D-SMART 94. kanaldan izlenmektedir.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:02 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.