TÜM VÜCUDU ETKİLİYOR

A.A

D vitamininin öneminin, bilinenden çok daha fazla olduğu, bu vitaminin insandaki 200'den fazla geni  etkilediği ortaya çıktı.

 


D vitamininin öneminin, bugüne kadar  bilinenden çok daha fazla olduğu, bu vitaminin insandaki 200'den fazla geni  etkilediği, bu genler arasında kanser ve bağışıklıkla ilgili hastalıklarla  bağlantılı olanların da bulunduğu anlaşıldı.

Bu bulgular, D vitamini eksikliğinin ne kadar ciddi bir durum olduğunu  ortaya koydu. Çalışmayı yapan bilimciler, dünyada 1 milyardan fazla kişide D  vitamini eksikliğinin bulunduğuna dikkati çekiyor.

Oxford Üniversitesi Fonksiyonel Genomik Birimi'nden Andreas Heger'in  başında bulunduğu araştırma, tıp dergisi Genome Research'da yayımlandı.

Heger, "çalışmamız, D vitamininin sağlığımız üzerinde, geniş bir  yelpazeyi kapsayan alanlarda, çarpıcı etkilerinin bulunduğunu ortaya koyuyor"  dedi.

Bu vitamin, insan genomunun belirli noktalarında yer alan "D vitamini  alıcıları (VDR)" üzerinden, DNA'ları etkiliyor. Heger'in ekibi, bu noktaların  haritasını çıkardı ve bunların doğrudan etkilediği 200'den fazla geni belirledi.

D vitamini eksikliğinin raşitizm hastalığıyla bağlantısı biliniyordu.  Yeni çalışmayla, bu vitaminin eksikliğinin ayrıca, "MS (multipl skleroz),  romatizmal eklem iltihabı, tip 1 diyabet, bunama, kan kanseri ve kolorektal  kanser dahil belirli kanser türleri" gibi, bağışıklık sistemiyle bağlantılı  hastalıklara yatkınlığa yol açtığına dair bazı bulgular elde edildi.

Araştırma ekibi bu düşünceyle, gen haritasının hastalıklarla ilgili  bölümlerine bakarak, buralarda VDR düzeyinin fazla olup olmadığını inceledi.  Sonuçta, bağışıklık sistemiyle bağlantılı olduğu bilinen, yukarıda belirtilen  hastalıklarla ilgili bölgelerdeki VDR bağlarının oldukça zengin düzeyde bulunduğu  belirlendi.
        
GÜNEŞ IŞIĞI VİTAMİNİ

Oxford Üniversitesi "Wellcome Trust Centre for Human Genetics"den Sreeram  Ramagopalan, sonuçların, "D vitamininin insanlar için ne kadar önemli olduğunu,  bu vitaminin, bünyede bulunan biyolojik işleyişlerin çok geniş bir kesimi  üzerinde rol oynadığını gösterdiğini" belirtti.

Vücut, güneş ışığının deriyle teması sonucunda, ihtiyacı olan D  vitamininin büyük bölümünü üretiyor. Bu vitamin ayrıca balığın karaciğer yağı ve  yumurta, somon, ringa ve uskumru gibi yağlı balıklarda bulunuyor veya hap  şeklinde alınabiliyor.

Bazı uzmanlara göre D vitamini, dünya nüfusunun yarısında, bulunması  gereken en uygun düzeyin altında. Yaklaşık 1 milyar kişide ise D vitamini  eksikliği var. İnsanlar kapalı alanlarda giderek daha fazla zaman geçiriyor ve bu  da D vitamini eksikliği sorununu zamanla daha da büyütüyor.

Mart ayında yayımlanan bir araştırma da, insan bağışıklık sisteminin, T  hücreleri denen öldürücü hücreleri harekete geçirmesinde D vitamininin ne kadar  önemli olduğunu ortaya koymuştu. Bu araştırmada, kanda D vitamini eksikliğinin  bulunması halinde, T hücrelerinin vücuttaki enfeksiyonlardan haberinin olmadığı  ve bu nedenle harekete geçmediği anlaşılmıştı.

Ramagopalan, yaptıkları yeni araştırmanının ise D vitamini ve belirli  hastalıklara yatkınlığın ortaya çıkması arasındaki bağlantıyı ortaya koyduğunu  ifade ederek, doktorların, "hastalıklara karşı önleyici olarak çocuk ve hamile  kadınlara D vitamini takviyesi yapma konusunu dikkate almaları gerektiğini"  belirtti. Ramagopalan, araştırmanın sunulduğu makalede, "hamilelik sırasında veya  erken yaşlardaki D vitamini alımı, çocuğun ileri yaşlarındaki sağlığı üzerinde  olumlu etki yaratacaktır" diye yazdı. Ramagopalan, Fransa gibi bazı ülkelerin D  vitamini takviyesini, rutin halk sağlığı önlemi olarak uygulamakta olduğuna  dikkati çekti.

D vitamininin en uygun dozunun ne olduğuna dair yapılan çalışmalar  sonucunda uzmanlar, günlük 25-50 mikrogram alınmasını öneriyor.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:25 Ağustos 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.