TÜM VÜCUDUNUZ TEHDİT ALTINDA

TÜM VÜCUDUNUZ TEHDİT ALTINDAHealthday / Çeviri: Ayda Çayır- Np Grup

İngiltere'de yapılan bir çalışmada, stresli kişilerin sağlık problemi riskinde %50'lik bir artış saptandı.

Yedi yıllık takip periyodu boyunca, depresyon ve anksiyete düzeyi yüksek kişilerde kalp krizi, felç, bypass ameliyatı ve benzeri kardiyovasküler olay insidansında %50 oranında bir artış görüldü. Sigara ve fiziksel aktivite eksikliği artışın %63'ünü açıklarken, tek başına sigara kullanımı artışın %41'inden sorumlu tutuldu. Alkol alımı artışın %2'sinden azını açıklarken, yüksek kan basıncı %13 oranında sorumlu tutuldu.

Araştırmacılar kardiyovasküler hastalık riskini azaltmayı hedefleyen  psikolojik tedavilerin sadece semptomlara değil, aynı zamanda davranış risk faktörlerine de odaklanması gerektiğine dikkat çekiyorlar. Bu açıdan kardiyologların psikologlarla işbirliği yapmasını öneriyorlar.

Araştırmacılar modifiye edilebilir risk faktörlerini azaltmak için en etkili müdahalenin, fizyolojik yaklaşımları yoğun yaşam tarzı değişiklikleri ile kombine etmek olacağı kanısındalar.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Aralık 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.