TÜMÖRDEN HABERSİZ YAŞADI

DHA

Baş ağrısını hafife alan kişi, ağrıları dayanılmaz olunca gittiği doktordan, beyninde 5 yıldır tümör olduğunu öğrendi.


Baş ağrısını hafife alan, gözündeki görme kaybını 51 yaşında olmasına yoran Ahmet Can, ağrıları dayanılmaz olunca gittiği doktordan, beyninde 5 yıldır tümör olduğunu öğrendi. Can'ın hipofiz bezinin arkasında 6 santimetre çapındaki tümör, sağ göz sinirlerine de zarar verdi.

5 çocuk babası emekli Ahmet Can, yıllardır çektiği baş ağrılarının diyaliz hastası olmasından kaynaklandığını düşündü. Can'ın en son sağ gözünde görme kaybı oluştu. Can, dayanılmaz hale gelen baş ağrılarına bulantı da eklenince Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gitti. MR çekiminde Can'ın beyninde 6 santimetre çapında tümör saptandı. Hipofiz bezinin arkasında göz sinirlerinin üstünde büyüyen tümör, ameliyatla alındı. Ameliyatı gerçekleştiren Beyin Cerrahı Opr. Dr. Özcan Binatlı, büyüyen tümörün hastanın görmesini, kişilik yapısını ve hormon dengesini bozduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Hasta uzun zamandır diyaliz hastası da olduğu için bahsettiği şikayetlerinin bundan kaynaklandığı düşünmüş. Tümör, hem kafa tabanını tutan hipofiz bezini ittirmiş, hem de sağ göz sinirlerini kopararak görme kaybına neden olmuş. Beyin tümöründe baş ağrısı, yemeğe bağlı olmayan kusmalar, dengesizlik daha da ileriki dönemlerinde bilinç bulanıklığı gibi bulgular ortaya çıkıyor. Tümörün beyin içindeki durumu da, belirtilerin şeklini belirler. Bu hastada olduğu gibi görme merkezine yakın bir yerde oluşursa, görme kaybına neden olabilir ya da duyma kaybı gibi şikayetlere de yol açabilir. Ancak baş ağrısı, bulantı ve kusma tüm tümörlerin ortak belirtisidir. O nedenle hastaların mutlaka bir hekime giderek MR çektirmesi gerekiyor. Teknoloji geliştiği için bu çok kolay bir işlem haline geldi. Ne kadar erken tanı konursa o kadar geriye dönme şansı var.”


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:24 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.