Tüp bebek şansını artıracak test

İspanyol bilim insanları bir kadının vücudunun tüp bebek tedavisi için en uygun olduğu zamanı belirleyen bir test geliştirdi.

İspanyol bilim insanları bir kadının vücudunun tüp bebek tedavisi için en uygun olduğu zamanı belirleyen bir test geliştirdi.

tupbebektedavisiTekniği geliştiren Madrid’deki IVI Doğurganlık Kliniği’nden bilim insanları tüp bebek tedavisinin genellikle “embiryonun anne adayının rahmine yanlış zamanda yerleştirilmesinden dolayı” başarısız olduğunu söyledi ve bu basit testin tedavinin başarılı olma olasılığını büyük oranda artıracağını belirtti. Test kapsamında rahim duvarından alınan gen örneklerinin incelendiği ve embiryonun rahme yerleştirilmesi için en uygun zamanın belirlendiği açıklandı. Keşfi gerçekleştiren ekibin başında bulunan Prof Juan Garcia-Velasco konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında “Başarısız olan tüp bebek denemelerinin %15’inin zamanlama hatasından kaynaklandığına inanıyoruz” dedi. Garcia-Velasco testin şu anda daha önce en az bir kez tüp bebek tedavisini denemiş ancak başarılı olamamış 2 bin 500 kadın üzerinde denenmekte olduğunu söyledi. Uzmanlar, klinik testlerin ardınan bu yeni yöntemin daha da geliştirileceğine ve yaygınlıkla kullanılmaya başlayacağına inandıklarını söyledi ve bu test sayesinde bir çok çiftin tüp bebek tedavisi için yaptığı masrafların azalacağını da belirtti. A.A

Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:12 Mart 2015Yayınlanma Tarihi:14 Mart 2015