Türk erkeği erken boşalıyor

'Türkiye'de erken boşalma’ konulu araştırma Türk erkeğinin cinsel ilişki süresinin Avrupa ve Amerika'daki hemcinslerine göre daha kısa sürdüğünü ortaya çıkardı.

Ege Bölgesi'nde, bir grup doktorun yaptığı, 'Türkiye'de erken boşalma’ konulu araştırma Türk erkeğinin cinsel ilişki süresinin Avrupa ve Amerika'daki hemcinslerine göre daha kısa sürdüğünü ortaya çıkardı. Araştırmaya göre, Türkiye'de ortalama 52.1 saniye olan boşalma süresi Avrupa'da 98 saniye, ABD'de ise 180 saniye düzeyinde. Manisa Celal Bayar, İzmir Dokuz Eylül, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi tıp fakülteleri ile İzmir Tepecik ve Atatürk Eğitim araştırma hastanelerinden 10 üroloji kliniği doktorunun katıldığı araştırmada, 100 erkek ve 100 kadın denek üzerinde inceleme yapıldı. Erkek deneklere 4, kadın deneklere 3 soru soruldu. Erken boşalma ve cinsel ilişki ile ilgili sorulan sorularda bölgenin ve ülke genelinin profiline ulaşıldığı belirtildi. Araştırma, Manisa Anemon Otel'de düzenlenen değerlendirme paneli ile duyuruldu.

Panele CBÜ Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Bilal Gümüş, Prof. Dr. Murat Lekili, 9 Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr Adil Esen ile İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Öğretim Üyesi Opr. Dr. Ertan Can katıldı. 'Türkiyedeki çiftler, cinsel ilişkide mutsuz'Panelde araştırmanın teknik boyutu masaya yatırıldı ve sonuçlar açıklandı. Sonuçlara göre, Türkiye'deki çiftlerin cinsel ilişki süresinin  Avrupa ve Amerika’daki çiftlere göre daha kısa olduğu ve bunun cinsel mutsuzluğu tetiklediği ileri sürüldü. Araştırma hakkında bilgi veren İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği Öğretim Üyesi Opr. Dr. Ertan Can şu bilgileri verdi:

“Türk erkeklerinin en büyük problemlerinden biri olan tıpta 'Premature Ejekülasyon’ olarak adlandırılan 'erken boşalma’ sorunu ile ilgili Ege Bölgesi'nde ve Türkiye'de ilk kez bu kadar geniş kapsamlı araştırma yapıldı. Çalışmaya 10 meslektaşım katıldı ve hastaları üzerinde anket yöntemiyle alan araştırması yapıldı. Çiftlerin karşılıklı olarak sorgulanarak yapılan çalışma ve araştırmalar sonucunda ülkemizde boşalma süresi ortalama 52.1 saniye olarak belirlendi. Daha önce yapılan benzer araştırmalara göre Avrupa'da bu süre 98 saniye, ABD’de ise 180 saniye. Çiftler arasındaki cinsel ilişki süresinin kısalması cinsel mutsuzluğu tetikleyerek uyum sorunlarına neden oluyor. Çalışma sırasında cinsel ilişki süresinde kültür ve coğrafi farklılıkların da ön plana çıktığını fark ettik ancak bunun nedeni konusundaki araştırmamızı sonlandıramadık.”

'Tedavisi mümkün sayılır’Erken boşalma sorununun birçok mutlu evliliği bitirebildiğine dikkat çeken CBÜ Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Bilal Gümüş ise tıp bilimin her geçen gün ilerlediğini, erken boşalma sorununun yeni yöntemlerle çözülebildiğini hatırlattı, “Erken boşalma bir rahatsızlık ve bunun tedavisi mümkün. Bu konuda rahatsızlığı olan insanlar üroloji kliniklerine giderek tedavilerini yaptırabilir ve cinsel hayatlarında mutsuz olacaklarına tedavi olarak mutlu yaşayabilirler” dedi.

Milliyet


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:04 Temmuz 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.