TÜRK ERKEĞİNE KÖTÜ HABER

DHA

Uzmanlar yıllarda kötü beslenme sonucu Türk erkeğinin sprem sayısında azalma görüldüğünü açıkladı.


Erzurum'da düzenlenen dördüncü Organik Tarım Sempozyumuna katılan Dr. Ender Saraç, son yıllarda kötü beslenme sonucu Türk erkeğinin sprem sayısında azalma görüldüğünü açıkladı. Bunun nedenleri arasında stres, hatalı beslenme, fazla kilo, egzersiz yapmama, ekolojik ve hava kirliliğini gösteren Dr. Ender Saraç, “Eğer bir erkek doğal olmayan yolla beslenirse o zaman vitamin ve elementleri daha az almış olur” dedi.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak’ın yönettiği Palan Oteldeki açılış oturumunda, ‘Organik tarım ve insan sağlığı’ konusunda bildiri sunan Dr. Ender Saraç, son yıllarda Türk erkeğinin sperm sayısında dikkat çekici azalmalar olduğuna dikkat çekti. Bunun altında çeşitli nedenler olduğuna işaret eden Dr. Ender Saraç şunları söyledi:

“Nedenler arasında stres, hatalı besenme, ekolojik kirlilik, hava kirliliği, fazla kilo, egzersiz yapmama gibi etkenler var. Bunlar arasındaki en önemli faktörlerden biri kötü beslenmedir. Özellikle kimyasal katkılı veya bir takım mahsurlu değişimlere uğramış gıdalar konusunda yoğun görüş birliği var. Bir erkeğin sperm sayısının kaliteli ve daha fazla olması için özellikle E vitamini, çinko, bazı doğal vitaminleri bol miktarda almak gerekiyor. Eğer bir erkek doğal olmayan yolla beslenirse o zaman vitamin ve o elementleri daha az almış olur. O zaman da sperm sayısı düşer. Ekolojik yumurta, özgür deniz balığı, omega 3’ü bolca içeren ceviz, semiz otu ve yağlı balıkları ağırlıklı yiyen ekolojik beslenmiş hayvanların kırmızı etini, kabuklu deniz ürünlerini temiz ve kirlenmemiş, ağır metallere bulaşmamış olarak yiyen sigara içmeyen, egzersiz yapan ve E vitaminini bolca içeren zeytinyağı, antep fıstığı ve bademi yeterince tüketen erkeklerde tedirgin olacak bir durum yok.”

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:01 Temmuz 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.