'Türk gençlerinin Nobel’i hedeflemeyle ilgili problemleri yok'

Uzbay, Türk gençlerinin Nobel’i hedeflemeyle ilgili problemleri yok!

Üsküdar Üniversitesi Nöropsikofarmakoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (NPFUAM) Başkanı ve Türk Eczacıları Birliği (TEB) Eczacılık Akademisi Başkanı Prof. Dr. Tayfun Uzbay, İSTEK Belde Okulları’nda düzenlenen TedX etkinliğinde lise öğrencileriyle buluştu.

Gençlerle sohbet eden Prof. Dr. Uzbay, tecrübelerini de paylaştı.

Şizofreni ilacı olmaya hazır üç molekülün patent sahibi olan Prof. Dr. Uzbay, çocukken kendisine söylenen “İcat çıkarma” deyiminden söz ederek gençlere okumaları, merak etmeleri ve araştırma yapmaları konusunda önemli tavsiyelerde bulundu.

Eğitim hayatı boyunca başarılı bir öğrenci olan Prof. Dr. Uzbay, İtalya ve Amerika’da kazandığı burslar sayesinde kendini geliştirdiğini belirterek “Sizin vergilerinize fazla dokunmamaya çalıştım, kendimi dışarıda geliştirdim” dedi.

Vatanımın bilime ihtiyacı var diyerek ülkesine dönmeyi tercih ettiğini belirterek çalışmalarını Türkiye’de sürdürdüğünü kaydeden Uzbay, Türk gençlerinin Nobel’i hedeflemekle ilgili bir problemleri olduğunu düşünmediğini belirterek şu değerlendirmelerde bulundu.

“Eğer böyle bir problem olsaydı ben bunu hayal etmezdim. Ama galiba sorun iklimde. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yolunda yürüyen kendini onun manevi mirasçısı kabul eden gerçek ülkünün ülke için bilim yoluyla ülkeye hizmet etmek olduğuna inanan ve bu işi ülkesinde yapmaya çalışan bir bilim insanıyım. Belki birtakım gençler benim yolumu benimseyebilirler. Ne yazık ki onlara heyecan verecek Aziz Sancar gibi Atatürk’e sunabileceğim dikkat çekici bir ödülüm yok ama onlara azmimi sunabilirim” dedi.

ÜHA


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:20 Nisan 2016

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.