TÜRK İNSANI AZ OKUYOR

DHA

Hürriyet'in Yazı İşleri Müdürü, Türkiye’de kitap ve gazete okuru sayısının diğer ülkelere oranla az olduğunu belirtti.

Konya’da Selçuk Üniversitesi’nde İletişim Fakültesi öğrencileriyle buluşan Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve Yazarı Tufan Türenç, Türkiye’de kitap ve gazete okuru sayısının diğer ülkelere oranla az olduğunu belirtti.

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından Alaeddin Keykubat Kampüsü Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda düzenlenen ‘Gazetecilik Editoryal Süreç’ konulu söyleşiye katılan Tufan Türenç, öğrencilere bir gazetede yaşanan günlük süreci anlattı. Konuşmasında ulusal gazetelerin tirajlarına da değinen Türenç, “Türk insanı az okuyor. Üzülerek söylüyorum ki, çok az okuyoruz. Dünya toplumları içerisinde biz, gazete ve dergi satışında Amerika Birleşik Devletleri düzeyinde değiliz. Avrupa düzeyinde, hatta Asya düzeyinde hiç değiliz. Biz Afrika düzeyindeyiz. Bizimle Avrupa arasında çok uçuk bir fark var. Asya ile de uçuk fark var. Kitap satışında da öyle. 10 bin satan bir roman, bugün çok iyi satılıyor diye bilinir. Ama iyi satılan kitaplar kampanyalar dahilinde satılıyor. Reklam sonrası, kampanya sonrası kişiler ülkemizde bu kitabı alıyor. Ama ardından o kitabı okumuyor” dedi. Tufan Türenç, Türkiye'de 36 kişiye bir gazete düşerken, Japonya’da kişi başına 2 gazetenin düştüğünü söyledi.

Türenç, konuşmasının ardından öğrencilerin sorularına da cevapladı. Söyleşinin sonunda İletişim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Haluk Hadi Sümer, Tufan Türenç’e, küçük semazen heykeli hediye etti.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Şubat 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.