TÜRK KEKİĞİ GENÇLEŞTİRİYOR

DHA

Bilim adamları Türk kekiğinin yaşlanmayı geciktirdiğini ve kansere karşı etkili olduğunu belirledi.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Biyokimya Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Aysun Çetin ve bir grup öğretim üyesinin 1 yıl süren çalışması sonucunda, Türk kekiğinin (Turkish Origanum) yaşlanmayı geciktirdiği ve kansere karşı etkili olduğu belirlendi. Araştırma, üniversite yönetimi tarafından ödüllendirildi.

Yrd.Doç.Dr. Aysun Çetin, Doç.Dr. Osman Canöz, Doç.Dr. Osman Sağdıç, Araştırma Görevlisi Berkay Saraymen ve Araştırma Görevlisi Ahmet Öztürk tarafından yapılan araştırmada antioksidan deposu olan kekik ile üzüm çekirdeğinin yaşlanma ve kanser gibi ölümcül hastalıklara karşı etkileri araştırıldı. Yrd.Doç.Dr. Çetin, İzmir yöresinden toplanan kekiğin yağını araştırmada kullandıklarını belirterek, şöyle dedi:

“Kekik bitkisi, Türkiye'ye has olduğu için araştırma gereği duyduk. Kekik yağını, Yunanlılar ve İtalyanlar araştırmalarında kullanmış. ‘Kekik yağı kansere karşı etkili midir?' sorusuna yanıt bulmaya çalıştık. 1 yıl süren araştırma sonunda kekiğin de üzüm çekirdeği gibi kansere karşı etkili olduğunu gördük. Kekik içindeki ‘Carvacrol’ isimli maddenin antioksidan, antitümoral ve karaciğer koruyucu özellikleri olduğu belirlenmişti. Bu madde kekik yağında oldukça fazla. Amacımız kansere karşı antioksidan bitkilerden oluşan bir kombine yapmaktı. Üzümü ve kekik yağının etkilerini hem birlikte hem de ayrı ayrı değerlendirdik.”

Yrd.Doç. Aysun Çetin, Erciyes Üniversitesi Hakan Çetinsaya Deneysel ve Klinik Araştırma Merkezi (DEKAM), Klinik biyokimya ve patoloji anabilim dallarındaki laboratuvarlarda fareler üzerinde araştırma yaptıklarını bildirirken şöyle konuştu:

“Kemoterapi alan fare gruplarında tedaviye üzüm çekirdeği ve kekik eklendiği zaman  serbest radikallerin yüzde 30-40’lara varan düzeylerde azaldığını belirledik. Bu çalışma kemoterapiye bağlı yan etkilerin azaltılması ve önlenmesinde üzüm çekirdeği ve kekik bitkisinin bilinçli tüketiminin oldukça umut verici olduğunu göstermektedir. Araştırmanın ikinci aşamasında kekik yağını ve üzüm çekirdeğini insanlar üzerinde denedik. Araştırmada üzüm çekirdeği özsuyunu iki grup yaşlı hastaya verdik. İlk gruba 2 ay süre ile özsuyunu, diğer grup ise normal beslenmelerine devam etti. Deneklerin araştırmaya başlamadan ve başladıktan sonra hastaların kan örneklerini alıp, oksidan düzeylerine baktık. Sonuç olarak serbest radikaller (oksidan) denilen ve yaşlanma, kanser gibi birçok ölümcül hastalığa üzüm çekirdeğinin ve kekik yağının iyi geldiğini belirledik.”

Yrd. Doç. Dr. Aysun Çetin ve bir grup öğretim görevlisinin yaptığı ‘Sisplatine bağlı karaciğer hasarında üzüm çekirdeği özütü ve esansiyel kekik yağının etkileri’ konulu araştırma ‘Geleneksel Gevher Nesibe Araştırma Teşvik Ödülü'nü aldı. Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yapılan törende Yrd.Doç.Dr. Aysun Çetin’e, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ruhan Düşünsel plaket ve başarı belgesi verdi. 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:18 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.