Türk-Yunan edebiyatı köprüsü kurulacak

Üsküdar Üniversitesi’nde Türk-Yunan edebiyatı köprüsü kurulacak.

Üsküdar Üniversitesi’nde Türk-Yunan edebiyatı köprüsü kurulacak.

Toplumun kültürel ve sanatsal dinamiklerinden biri olan edebiyat alanında çocukların ve gençlerin dikkatini çekmek, yaratıcılıklarını artırmak amacıyla 1. Uluslararası Marmara Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Sempozyumu düzenlenecek. Üsküdar Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenecek etkinlik kapsamında ilk ve orta dereceli okullardan öğrenciler, Türk ve Yunan edebiyatının usta kalemleri ile buluşma fırsatı bulacak. Davranış Bilimleri ve Sağlık alanında Türkiye’nin ilk ve tek tematik üniversitesi olan Üsküdar Üniversitesi, edebiyat alanında önemli bir projeye ev sahipliği yapacak.uskudar_universitesi_turk_yunan1 “Çocuk ve Gençlik Edebiyatında Kültürel Kaynaklar” konulu sempozyumda Üsküdar ve Şişli’deki ilkokul ve orta öğretimde eğitim gören öğrenciler, Türk ve Yunan çocuk ve gençlik edebiyatı yazarları ile buluşma olanağı yakalayacak. Bu okullar Şişli’de Sait Çiftçi İlkokolu, Kurtuluş Ortaokulu, Nilüfer Hatun Ortaokulu, Nişantaşı Nuri Akın Anadolu Lisesi ve Üsküdar’da Altunizada Hafize Özal İlköğretim Okulu, Selami Ali Ortaokulu, Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi.

PROTOKOL İMZALANDI

Sempozyuma ilişkin protokol ise Üsküdar Üniversitesi’nde imzalandı. Senato Odası’nda düzenlenen törene İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nevzat Tarhan, Üsküdar Buskudar_universitesi_turk_yunan3elediye Başkan Yardımcısı Zeki Bıyık katıldı. Törende Türk çocuk ve gençlik edebiyatının usta kalemlerinden Gülten Dayıoğlu da hazır bulundu.

ÇOCUKLARIMIZA DÜŞÜNMEYİ VE HAYAL KURMAYI ÖĞRETMEMİZ GEREKİYORuskudar_universitesi_turk_yunan

Törende konuşan Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Nevzat Tarhan, 27-31 Mayıs tarihinde Üsküdar Üniversitesi ev sahipliğinde yapılacak sempozyumun bir edebiyat köprüsü oluşturacağını belirterek şöyle konuştu: “Üniversitemizde çocuk ve gençlik edebiyatında önemli bir adım atılıyor. Mayıs ayında önemli bir sempozyum ile geçmişten geleceğe ve iki kültür arasına bir edebiyat köprüsü atılıyor. Üsküdar Üniversitesi olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız anlaşma ile 20 civarı çocuk kitabı ve oyununa üniversitemiz öğretim üyeleri danışmanlık yaptı. Kitapların dili, konuları ile ilgili uzmanlık ve danışmanlık hizmeti verildi. Kitapların çocuğun gelişen ruhuna zarar vermeyecek bir dille yazılması önemli. İnternet yüzünden çocuk ve gençler hayal kurmuyor, sunulan hayal endüstrisinin hayalleri ile yetiniyorlar. Hayal kurmayan, düşünmeyen bir nesil var. Çocuklarımıza hayal kurmayı ve düşünmeyi öğretmemiz gerekiyor. Bu proje bu yönüyle çok heyecan verici. Başarılı olacağına ve çocuklarımızı yeniden düşünmeye hayal etmeye sevk edeceğine inanıyorum.”

İYİ BİR GELECEK ÇOCUKLARIMIZIN İYİ OKUR OLMALARIYLA MÜMKÜNDÜR

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız da çocuk ve gençlik edebiyatına ilişkin komşu ülke Yunanistan’la yapılacak projenin her iki ülke açısından çok değerli olduğunu belirterek “İnsan hayal eden bir varlık, bugünün dünyasında varolabilmek için üretmek zorundayız. Bugünün dünyasında çocuklarımıza yaşam becerisi kazandırmak adına dijital yeniliklerdeki değişimlerin hızına yetişmek çocuklarımızın ancak iyi bir okur olmalarıyla mümkündür. Çocuklarımıza analiz yapmayı, kritik düşünmeyi ve bilgilerini yenileme becerisi kazandırmamız gerekiyor. Bu da iyi okur olmaktan geçiyor. Bu proje bu nedenle değerlidir.” dedi .

ÇOCUKLAR KİTAP OKUYA OKUYA HAYAL KURMAYI ÖĞRENECEKLER

Türk çocuk ve gençlik edebiyatının usta isimlerinden Gülten Dayıoğlu ise öğretmenlik yaptığı yıllarda çocuk edebiyatına ilşkin kaynak olmadığını sadece çeviri eserlerin olduğunu belirterek “Çocuklar yaz tatiline çıkar okuyacak kitap bulamazlardı. Okula dönüşte okumayı unutmuş olurlardı. O nedenle çocuk kitabı yazmaya başladım, kitap yoluyla çocukları kazanmayı da o yıllarda benimsedim. Ne günlerden ne günlere geldik hem de uluslararası çapta bir etkinlik... En çok ben heyecanlıyım. Çocukların kitap okuya okuya hayal kurmayı öğreneceklerini düşünüyorum. Öğrenci hayal kurmayı kitaplardan gördüğünde ve anadilinin yayıldığının gördüğü zaman o yönde ilerleyebilir. Çok büyük bir adım atıldı. Gelecekte çok yararlı sonuçlar elde edileceğine inanıyorum.” dedi. Kalkandere Eğitim Vakfı Başkanı Harun Uzun ve Ergi İletişim İmtiyaz Sahibi Saime Oğuzhan da projenin çocuk ve gençlik edebiyatı ve kültür hayatımıza büyük katkıları olacağını söyledi. “Çocuklarla gençlik el ele, edebiyatla gülümseyen geleceğe” sloganıyla 28-31 Mayıs 2015 tarihleri arasında düzenlenecek sempozyum ile çocukların ve gençlerin edebiyatı sevmeleri, Türk ve Yunan edebiyatından yazarları daha yakından tanımaları, bilim, sanat, edebiyat, ülke, insan ve doğa sevgisi gibi evrensel değerlerini güçlendirmek amaçlanıyor. Proje ile çocuk ve gençlerin sorumluluklarını bilen, sorgulayan, paylaşımcı ve özgür düşünme yeteneğine sahip birey haline gelmeleri hedeflenirken; aynı zamanda yaratıcılıklarını ve merak duygularını geliştirmeleri, bireysel farklılıklara saygılı olabilme, farklı görüş, düşünce, inanç, anlayış ve kültürel değerleri hoşgörü ile karşılayabilme donanımına sahip olmaları ve gözlem yeteneklerini pekiştirmeleri amaçlanıyor. Üsküdar Üniversitesi, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Üsküdar Belediyesi, Kalkandere Eğitim Vakfı ve Ergi İletişim tarafından düzenlenecek ve Uluslararası Rodos Yazarlar ve Çevirmenler Merkezi tarafından desteklenen etkinlikte Türk ve Yunan çocuk - gençlik edebiyatı yazarlarıyla buluşturmak ve karşılıklı iletişim ortamı yaratmak hedefleniyor.

ATÖLYE ÇALIŞMALARI YAPILACAK

Sempozyumda “Çocuk ve Gençlik Edebiyatında Kültürel Kaynaklar”, “Çocuk ve gençlik edebiyatında folklorik unsurların kullanımı” ve “Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarlarının Kullandığı Yazma Yöntemleri” başlıklı oturumlar düzenlenecek. Sempozyum çerçevesinde “Çocuk ve Gençlik Edebiyatında Yerel Unsurlar”, “Çocuklar ve Gençler Edebiyattan Ne Kadar Etkileniyor?” ve “Kültürel Unsurlar Çocuk ve Gençlik Edebiyatına ne gibi katkılarda bulunuyor?” başlıklı atölye çalışmaları da yapılacak.

TÜRK VE YUNAN YAZARLAR SEMPOZYUMA KATILACAK

Sempozyum kapsamında Türk çocuk edebiyatının usta kalemlerinden Gülten Dayıoğlu, Muzaffer İzgü, Mavisel Yener, Esra Alkan, Gülsüm Cengiz, Esat Korkmaz, Aytül Akal, Habib Bektaş, Hidayet Karakuş, Nemika Tuğcu ile Yunanistan’dan Uluslararası Rodos Yazarlar ve Çevirmenler Merkezi’nden Nancy Tryposkoufi ve Eleftheria Binikoou ile diğer Yunan yazarlar öğrencilerle buluşacak. Yazarlarla söyleşi yapma şansını yakalayacak öğrenciler, yazarların düşünce ve motivasyon dünyasını öğrenerek “Ben de yazabilirim” duygusunu yaşayacak.

Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Şubat 2015