TÜRKİYE BÖYLE ÖĞRENDİ

Geçtiğimiz haftalarda sokak ortasında uyuşturucu krizine Fatma tüm Türkiye'nin gündemine oturmuştu. Tedaviye ikna edilen Fatma, NPİSTANBUL Hastanesi'nin tedavisini ücretsiz üstlenmesiyle bağımlılıktan kurtulacak.

 Şu an hastanede NPİstanbul'un uzman ekibi tarafından tedavi altına alınan Fatma'nın kurtuluş hikayesi tüm gazeteler ilgiyle izledi.

İşte Türkiye'nin en önemli gazeteleri NPİstanbul'un desteğini ve Fatma'nın hikayesini böyle duyurdu:


HÜRRİYET

BAĞIMLILIKTAN KURTULACAK 
 
Sokak ortasında uyuşturucu krizine Fatma, masraflarını üstlenen hastanenin imkanlarıyla kurtulacak.

Adana Valiliği’nin sahip çıktığı uyuşturucu bağımlısı 19 yaşındaki Fatma Yıldırım tedavi için İstanbul’a geldi. 

Geçen hafta eroin krizine girerek annesi Ziyne Yıldırım tarafından Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırılan Fatma Yıldırım, burada tedaviyi kabul etmemiş ve sokak ortasında kriz geçirmesiyle gündeme gelmişti

Adana Valiliği’nin sahip çıktığı Fatma Yıldırım ikna edilerek bugün tedavi için İstanbul’a gönderildi.

Nöropsikiyatri hastanesi olan NPİstanbul ekibinin havaalanından ambulansla aldığı genç kız, tedavi edilmek üzere NPİstanbul Hastanesi'ne kaldırıldı. Hastane, tedaviyi ücretsiz olarak üstlendi.

Annesi ve yakınları ile birlikte Adana Havalimanı’na gelen Fatma Yıldırım, yardımları için Vali İlhan Atış’a teşekkür etti. Yıldırım, “4 yıldır uyuşturucu kullanıyordum. Bulamadığım zaman krize giriyordum. Uyuşturucu kullanmaya niyeti olanlar sakın kullanmasınlar. Hayatlarını mahvederler. Zapzayıf olur, odun gibi kalır yemek yiyemezler” dedi.

Havaalanı önünde yakınlarıyla vedalaşan Yıldırım’a, Narkotik Şube Müdürlüğü’nde görevli bir kadın polis eşlik etti.


BUGÜN GAZETESİ

ZEHİRDEN İSTANBUL' DA KURTULACAK
 
Tedavi için gittiği hastanenin önünde kriz geçiren uyuşturucu bağımlısı Fatma'nın dramı üzerine Adana Valisi İlhan Atış, " Buna kayıtsız kalamayız. Tedaviye ikna edin" diyerek emniyete talimat verdi. Bir hafta, psikiyatrist eşliğinde genç kızla görüşüldü. "Daha fazla zehirlenmek istemiyorum" diyen Fatma, tedavi için İstanbul'a gitti.


Adana Ekrem Tok Ruh Hastanesi önünde uyuşturucu bağımlısı 19 yaşındaki Fatma Y'nin kriz geçirmesi ve annesi Zine Y'nin çaresizlik içinde gözyaşlarına boğulması üzerine Vali Dhan Atış harekete geçti. Emniyet ve sosyal hizmetler görevlilerine talimat veren Vali Atış, genç kızın ikna edilmesini istedi. Bunun üzerine Adana polisi aileye ulaşarak uyuşturucu bağımlısı Fatma Y'yi tedavi olması için ikna etmeye çalıştı. Polis, bir hafta boyunca her gün psikiyatrist eşliğinde ziyaret ettiği genç kızın tedaviyi kabul etmesini sağladı.

ANNESİ YANINDA

Emniyet görevlileri, genç kızdan tedavi olma sözü aldı. Ancak Fatma Y. Adana'da tedavi olmak istemedi. Daha önce annesi tarafından hastaneye yatınlan ancak tedavi olmadan kaçan Fatma Y için başka illerdeki hastaneler araştırıldı. Vali Atış, bir kez daha devreye girdi ve İstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi ile görüştü. Hastaneden olumlu yanıt alınınca genç kız da burada tedavi olmayı kabul etti.

Fatma Y, dün sabah evinden alınarak annesiyle birlikte THY uçağıyla İstanbul'a gitti ve hastanedeki odasına yerleştirildi.
 
Sakın kullanmayın hayatınız mahvolur.

Fatma Y. Adana'dan ayrılmadan önce Vali Atış'a kendisiyle bu kadar yakından ilgilendiği için teşekkür etti. 4 yıldır uyuşturucu kullandığını ve çok zorluluk çektiğini anlatan Fatma Y, "Uyuşturucu bulamıyor, krize giriyordum. Çok çektim. Uyuştuşturucu kullanan herkes bu gibi şeylerle karşılaşmıştır. Çok zayıfladım, odun gibi oldum" dedi.

Fatma Y. Uyuşturucuya karşı ilgilisi olan gençlere de bir uyuşturucu bağımlısı olarak seslenerek, "Sakın kullanmasınlar. Hayatlarını mahvederler. Böyle zayıf olurlar" diye konuştu.

TEDAVİSİNİ TARHAN ÜSTLENDİ

NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Nevzat Tarhan, hastanenin tedaviyi ücretsiz olarak üstlendiğini açıkladı. Tarhan, "Fatma için elimizden gelen her şeyi yapacağız" dedi.HABERTÜRK

FATMA TEDAVİ İÇİN İSTANBULA GETİRİLDİ

ADANA'da hastane kapısı önünde eroin krizine giren ve "Ne olur beni bu illetten kurtarın" diyen 19 yaşındaki Fatma Y.'nin yardım feryadını valilik duydu. Adana Valisi İlhan Atış'm devreye girmesiyle birlikte Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Fatma'yla temasa geçti.

İKNA ETTİLER

Psikiyatrist ile genç kızın evine giden polis, 1 haftalık terapi sonunda Fatma'yı tedaviye ikna etmeyi başardı. Fatma'nın Adana'da tedavi olmak istemediğini söylemesi üzerine tedavi için İstanbul Nöropsikiyatri Merkezi ayarlandı. Dün sabah Narkotik ekipleri tarafından evinden genç kız annesiyle
birlikte uçakla istanbul'a getirildi. Nöropsikiyatri Merkezi'ne yatırılan Fatma Y. "Ben de ailem de çok zor günler yaşadık. Ama kurtulacağıma inanıyorum. Gençler de çok dikkatli olsunlar. Kimsenin elinden bir şey içmesinler" dedi. Fatma Y. eroin satın alırken annesi Z.Y. tarafından polise ihbar edilmişti. Polisin Adana Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi'ne götürdüğü Fatma Y. tedaviyi reddedip, hastane kapısında eroin krizine girmişti.


POSTA GAZETESİ

HAYATA DÖNÜŞ
 
Adana'da tedaviye direnen     eroin bağımlısı genç kızı, annesi polise ihbar etmişti. Kız polis zoruyla götürüldüğü hastanede tedaviye karşı çıkıp eroin krizine girmişti. Genç kız sonra kendisini eroinden kurtaracak tedaviyi kabul edip İstanbul'a geldi

 
HELAL BÖYLE ANNEYE

Adana'da yaşayan F.K. henüz 19 yaşında bir genç kız. Uyuşturucu illeti, ömrünün ilkbaharındaki genç kızı esir alıp hayatını kara kışa döndürdü. Eroin bağımlısı F.K. daha düne kadar tedavi olmayı kesinlikle kabul etmiyordu. Anne Zine Y. 11 Ocak'ta kızı evde eroin kullanırken polisi arayıp ihbarda
bulunmuştu. Anne buna mecburdu.

F.K. 11 Ocak'ta Adana'da eroin krizine girmişti. Bu görüntü 12 Ocak tarihli POSTA'da yer almıştı.
 
EROİNİN ESİRİ OLMUŞTU

Annenin yardım çığlığını duyup eve giden polisler, F.K.'yi alıp Adana'daki Dr. Ekrem Tok Ruh Sağlığı ve Hastalıkları
Hastanesi'ne götürmüştü. Doktorlara da tedavi olmayacağını söyleyen genç kız hastaneden bırakılmıştı. Genç kız hastane önünde eroin krizine girmişti.
POSTA harekete geçirdi.

Genç kız eroin krizi sırasında yere düşüp çırpınmıştı. Kız daha sonra evine dönmüştü. Kızm eroin krizine girmesi

12 Ocak tarihli POSTA'da yer almıştı.

Haberimizi okuyan İstanbul Ümraniye'deki NP İstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi'nin yönetimi Adana Valiliği'ni aradı.

HASTANEYE YATIRILDI

Hastane yönetimi, valiliğe F.K.'yi ücretsiz tedavi edeceklerini bildirdi. Valilik de genç kızı tedaviye ikna etti. Valilik kızı dün
narkotik şubeden bir kadın polis ve annesinin gözetiminde uçakla İstanbul'a gönderdi. Kız eroinden kurtulma tedavisi için hastaneye yattı.


SABAH GAZETESİ

EROİN KURBANI KIZIN UMUDA YOLCULUĞU

ADANA'DA tedaviyi reddettiği hastane önünde uyuşturucu krizine giren 19 yaşındaki Fatma Yıldırım, ikna edilerek tedavi için istanbul'a götürüldü. Eroin kullandığı için annesi tarafından ihbar edilen ve tedaviyi reddettiği hastane kapısında kriz geçiren Yıldırım, valiliğin görevlendirdiği ekip tarafından istanbul'a götürüldü. Dün sabah, bir kadın polis ve bir hemşirenin refakatinde evinden alınarak Şakirpaşa Havalimanı'na getirilen Fatma Yıldırım, burada annesi Ziynet Yıldırım (55) ve kardeşleriyle vedalaştı.

Yıldırım, kendisine tedavi konusunda yardımcı olan Adana Valisi îlhan Atış'a teşekkür etti. 4 yıldır uyuşturucu kullandığını söyleyen genç kız, "Çok zor günler geçirdim. Eroin bulamadığım zaman krize giriyordum. Çok acı çektim. Eski halimden eser yok ama bu illetten kurtulup eski Fatma olarak geri geleceğim. Gençler düştüğüm durumu görsün ve uyuşturucu kullanmasın" dedi. Murat KARAMAN /ADANA


ZAMAN GAZETESİ

SOKAKTA UYUŞTURUCU KRİZİNE GİREN GENÇ KIZ, İSTANBUL'DA TEDAVİ OLACAK
 
Türkiye onu, Adana Dr. Ekrem Tok Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi bahçesinde yerde kıvranırken tanıdı. Tedavi için getirildiği hastanede uyuşturucu krizine giren Fatma Yıldırım (19), kendisini polise şikayet ederek bu illetten kurtulmasını isteyen annesini ölümle tehdit ediyordu. Tedaviyi kabul etmeyen kızını çaresizlikle izleyen annesi Ziyni Yıldırım (55) gözyaşı döküyordu.

Adana'da 4 yıl önce erkek arkadaşının sigarasının içine koyduğu eroinle bağımlı hale gelen genç kız, artık uyuşturucudan kurtulmak istiyor. Fatma'ya sahip çıkan Vali İlhan Atış, onu uyuşturucudan kurtarmak için tedavisinin İstanbul'da yaptırılmasını sağladı. Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Narkotik Bürosundan uzmanlann tedavi için ikna ettiği Fatma, dün sabah saatlerinde annesi ve uzmanlarla birlikte İstanbul'a gitti. Anne Ziyni Yıldırım evladına el uzatanlara "Allah razı olsun." derken, kızı da kendisine yardımcı olanlara teşekkür ediyor. 4 yıldan bu yana uyuşturucu kullandığını anlatan Fatma, uyuşturucu bulamadığı zamanlar krize girdiğini, kendisi gibi uyuşturucuya bulaşan herkesin aynı zorluklan yaşadığını söylüyor.

Bir arkadaşının sigaranın içine sardığı eroinle bağımlı hale geldiğini ifade eden genç kız, artık uyuşturucu kullanmak istemediğini, tedavi için ne gerekiyorsa yapacağını belirtiyor. Fatma, gençlere şöyle sesleniyor:" Sakın uyuşturucu kullanmasınlar, hayatlarını mahvederler. Bunu içen kişi zayıf olur, yemek yiyemez, kusar. Birçok zorluk yaşar. Niyet ediyorsanız bile kesinlikle kullanmayın, lütfen. Çünkü hiç iyi bir şey değil."


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Ocak 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.