TÜRKİYE' NİN İLK ÖZEL NÖROPSİKİYATRİ HASTANESİ AÇILDI

Bülent Arınç, törende yaptığı konuşmada NPİSTANBUL'un Türkiye için çok önemli bir hastane olduğunu belirterek, hastanenin teknoloji olarak en ileri noktada kurulduğunu ve İstanbul'a önemli hizmetler vereceğini söyledi.

 

TÜRKİYE' NİN İLK ÖZEL NÖROPSİKİYATRİ HASTANESİ AÇILDI

NPİSTANBUL'un toplum sağlığının, özellikle de toplumun ruh sağlığının iyiliğini ve düzeyini yükseltmek için kurulduğunu kaydeden Arınç, şöyle dedi: ''Buna da her zamandan daha çok ihtiyacımız var. Çünkü duyduğumuz, gördüğümüz, şahit olduğumuz pek çok olay bize toplumdaki ruh sağlığının maalesef giderek bozulduğunu gösteriyor, yeni hastalık türlerinin çıktığını gösteriyor. Karşılaştığımız olaylar şaşkınlığa düşürüyor. En yakınlarımızdan başlayarak pek çok rahatsızlığın özellikle bu asırda, bu günlerde ortaya çıkıverdiğini görüyoruz.''

MÜZİKLE TEDAVİYE ÖVGÜ

Hastanede ileri teknolojinin yanı sıra müzik dinletilmesi gibi geleneksel tedavi yöntemlerinin da uygulanacağını ifade eden Arınç, bunun çok doğru bir uygulama olduğunu söyledi. Müzik, telkin ve suyu kullanma yöntemiyle tedavinin tıp tarihimizde bulunduğunu belirten Arınç, ''Dolayısıyla geçmişle bütünleşen, geçmişte uygulanmış yöntemlerin faydalı olanlarını daha çağdaş yöntemlerle uygulamak isteyen bir hastaneyle karşı karşıya bulunuyoruz'' dedi.

AMERİKA'DAN ÖNDEYİZ

Türkiye'nin sağlıkta çok önemli atılımlar yaptığını vurgulayan Arınç, özellikle özel hastanelerde teknolojik araçların, iyi yetişmiş hekimlerin bulunduğunu ve otel rahatlığındaki bu hastanelerin artık hasta kabulüne başladıklarını, sağlık hizmeti verdiklerini söyledi. 2005 yılındaki ABD ziyareti sırasındaki gözlemlerini anlatan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Türkiye'ye baktığımızda özellikle sağlık konusunda Amerika'dan önde olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu benim kanaatimdir. Bana orada, (Burada acil servis hizmetlerinde bile anında müdahale bulamazsınız) demişlerdi. Bir kaç tane özel kliniğin dışında normal sağlık hizmeti veren hastanelerin seviyesi de ne yazık ki düşüktür. Buna baktığımız zaman Türkiye'de devlet hastanelerimizde bile, acil servislerimizde bile anında müdahale mümkündür. Ben Ankara'da Numune Hastanesi'nde bunu bizzat yaşayan bir insan olarak söyleyebilirim ki, acil servis hizmetinde çok iyi bir noktadayız.''

NÖROLOJİ VE PSİKİYATRİ

Prof. Dr. Nevzat Tarhan da nörolojinin sinir sistemi hastalıklarıyla, psikiyatrinin beyinden kaynaklanan duygu, düşünce, davranış bozukluklarıyla, psikolojinin ise her iki bilim dalına tanı ve tedavi desteği sağladığını söyledi. Unutkanlık, baş ağrısı, baş dönmesi, dalgınlık, yorgunluk, sinirlilik, kişilik değişimi gibi belirtilerle başvuran hasta için hekimin hem nörolojik hem psikiyatrik değerlendirme yapmasının doğru tanı ve tedavi için önemli olduğunu anlatan Prof. Dr. Tarhan, ''Araştırmalar psikiyatrik hastalıkların artık ruhsal hastalıklar değil, beyinsel hastalıklar olduğunu gösteriyor'' dedi. Duygu ve düşüncelerin beyinsel karşılıklarının tedavi sırasında ölçülmesi gerektiğini kaydeden Tarhan, hastanın tedavisi için bilimsel olarak yeterli gerekçesi olan tanı ve tedavi yöntemlerini Türkiye'ye ilk olarak getirmeyi ve temel ilke edindiklerini ifade etti. Törende daha sonra, Özel NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesini kurdele keserek hizmete açan Arınç, hastaneyi gezerek Nevzat Tarhan'dan bilgi aldı. Arınç, hastanenin ördekler ve tavus kuşlarının bulunduğu bahçe kısmını da gezdi ve konuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi. Bülent Arınç, gazetecilerin ''Cumhurbaşkanlığı seçimi nedeniyle TBMM'de bir dizi önlem alındığı'' yönündeki haberlerle ilgili sorularını ise cevapsız bıraktı.

NPİSTANBUL

Ruh sağlığı konusunda Türkiye'nin ilk özel dal hastanesi olan NPİSTANBUL, 7 bin metre karelik kapalı alana sahip. 50 yatak kapasitesi olan ve 34'ü uzman 150 kişilik personelle hizmet sunacak hastanede, saç gibi maddelerden 24 saat içinde sonuç alınabilecek toksikoloji laboratuvarı, uyku laboratuvarı, MR görüntüleme, Transkraniyal Manyetik Uyarım Tedavisi (TMU), kantitatif EEG beyin haritalaması, düşünce teknolojisi, yataklı çocuk psikiyatri birimi, yüksek güvenlikli servisler, yoğun bakım, 24 saat süreyle kriz müdahalesi ve psikiyatrik ambulans, dijital görüntülü hasta takibi, evindelik duygusu oluşturma, müzikle tedavi, beyin check-up'ı hizmetleri veriliyor.

HASTANENİN BÖLÜMLERİ

"İnsan biopsikososyal bir varlıktır" ilkesiyle yola çıkan NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi'nin bölümlerinden bazıları;

 • Toksikoloji Laboratuarı
 • Uyku Laboratuarı
 • Fonksiyonel Spektroskopik ve Farmakolojik MR Görüntüleme
 • Transkraniyal Manyetik Uyarım Tedavisi (TMU)
 • Kantitatif EEG (QEEG) Beyin Haritalaması
 • Düşünce Teknolojisi
 • Yataklı Çocuk Psikiyatri Birimi
 • Yüksek Güvenlikli Servisler
 • Psikiyatrik Yoğun Bakım
 • 7/24 Kriz Müdahalesi
 • 7/24 Psikiyatrik Ambulans
 • Dijital Görüntülü Hasta Takibi
 • Evindelik Duygusu Oluşturma
 • Müzikle Tedavi
 • Medikal Müzik,
 • Beyin Check-Up

 

 


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:04 Aralık 2013Yayınlanma Tarihi:01 Ocak 2000

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.