TÜRKİYE’DE 17 MİLYON KİŞİ SİGARA İÇİYOR

Türkiye’de 17 milyon kişi sigara içiyor ve bu sayı her geçen gün daha da artıyor.

Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karadağ, tüm dünyada akciğer kanserinin, kanserden ölüm nedenlerinin başında geldiğini belirterek, “Türkiye’de maalesef  17 milyon kişi sigara içiyor. Her tiryakinin günde 1 dolar harcadığını düşünürsek 17 milyon dolar her gün havaya uçup gidiyor” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Karadağ, sigaraya bağlı hastalıklar için harcanan paranın, tiryakilerin havaya savurduğu paranın iki katı olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Sigara sadece kanser yapmıyor. Kronik bronşit, KOAH, nefes darlığı ile birlikte seyreden hastalıklar ve kalp damar hastalıklarına bağlı ölümlerde sigara başrolü oynuyor.”

Sigaraya başlama yaşını araştırmak üzere Bursa’da Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları, Aile Hekimliği ve Halk Sağlığı Anabilim Dalları olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi Yerel Gündem 21 ile ortak bir araştırma yaptıklarını kaydeden Prof. Dr. Karadağ şöyle devam etti:

“Sigaraya başlama yaşının maalesef 11 yaşa kadar indiğini gördük. 19 Mayıs 2009 tarihinden itibaren kafeterya ve kahvelerde de sigara içilmesi yasaklanacak. Ancak sadece yasaklarla sigaranın önlenmesi mümkün değil, hem eğitimle hem de sigarayı bıraktırma yöntemleri ile bu mücadelenin desteklenmesi gerekiyor.”

 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.