TÜRKİYE'DE 4 MİLYON KOAH HASTASI VAR

TÜRKİYE'DE 4 MİLYON KOAH HASTASI VARDHA

Az spor yapıyorsanız veya sigara kullanıyorsanız bu haberi mutlaka okuyun.

‘Nefesiniz  Daralıyorsa, Çaresiz Değilsiniz’ sloganı çerçevesinde 19 Kasım 2008 günü kutlanacak Dünya KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Günü nedeniyle bir açıklama yapan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği KOAH Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ertürk Erdinç, 2002 yılında tüm dünyada 3 milyon kişinin KOAH nedeniyle yaşamını yitirdiğini, 2030 yılında bu hastalık nedeniyle 10 milyon kişinin ölmesinin beklendiğini söyledi. Türkiye'de tanı konulmuş 4 milyon KOAH hastası olduğunu belirtti.

KOAH'ın tüm dünyada en sık görülen ölüm nedenleri arasında 4'üncü sırada geldiğini kaydeden Prof. Dr. Erdinç, “KOAH kronik bir akciğer hastalığıdır. Yaygın bir hastalık olmasına karşın, bu hastalığın geliştiği kişilerin çoğu hasta olduğunun farkında değildir. Her 100 kişiden 6'sı hasta olduğunu bilmemektedir. 40 yaş üstende iseniz, uzun süredir öksürüyor veya nefesiniz daralıyorsa, sigara içiyorsanız, uzun süredir tozlu-dumanlı bir işyerinde çalışıyorsanız sizde de KOAH olabilir. Doktorunuza başvurun ve sizde KOAH olup olmadığını basit bir soluk testi ile öğrenin” dedi.

KOAH'ın nefes borularını daraltarak nefes darlığına yol açan ilerleyici bir akciğer hastalığı olduğunu kaydeden Prof. Dr. Erdinç, “KOAH erken dönemde saptanırsa, hastalığın ilerlemesini durdurabilirsiniz. KOAH'ın tüm dünyada 40 yaşın üzerinde görülme oranı yüzde 10-20 arasında iken, bu oran ülkemizde kadınlarda yüzde 9, erkeklerde ise yüzde 30 dolayındadır. Halen ülkemizde hastalık tanısı almış 4 milyon kişi bulunmaktadır. Bu rakam tüm dünya için 600 milyon civarındadır” diye konuştu.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.