TÜRKİYE'DE EĞİTİM ASIK YÜZLÜ

A.A

Türk eğitim sisteminin “asık suratlı” olduğu, eğitimde mizahtan yararlanılması durumunda öğrenmenin kolaylaşacağı açıklandı.


Akdeniz  Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Günseli Oral, Türk eğitim  sisteminin “asık suratlı” olduğunu, buna karşın eğitimde mizahtan  yararlanılması durumunda öğrenmenin daha da kolaylaşacağını söyledi.

Mizahın odaklanmayı ve dikkati artırmasının altında bazı tıbbi bulguların  yer aldığını ifade eden Doç. Dr. Günseli Oral, serotonin hormonunun burada anahtar kavram olduğunu söyledi.

Serotoninin, insanın mutluluk hormonları arasında yer aldığını ve  depresyonla başa çıkmasını, olayları takip edip dış dünya ile sağlıklı ilişki  kurmasını sağladığını kaydeden Oral, “Serotonin hormonunun bir önemli rolü de  sinir hücrelerinin uyarılma sürelerini önemli ölçüde artırmasıdır. Yani  serotonin, normal koşullarda birkaç dakika boyunca uyarılan ve sonra dinlenmeye  geçen bir sinir hücresinin uyarılmışlık süresini birkaç haftaya kadar  uzatabilir” dedi.

Genel olarak çikolata, muz ya da antidepresanlarda bulunan serotonin  hormonunun, kişinin güldüğü zaman da sentezlendiğini vurgulayan Günseli Oral,  “Bu nedenle iyi planlanmış mizah, kişinin öğrenme süresinde odaklanmasını  güçlendirdiği gibi, öğrenilen bilgilerin de daha uzun süre kalıcı olmasına yardım  eder” diye konuştu.
        
MİZAH PLANLI OLMALI
        
Derste mizahın kullanılmasının, öğrenciler sıkıldığı zaman herhangi bir  fıkra anlatmak anlamına gelmediğinin altını çizen Oral, sözlerini şöyle  sürdürdü:

“Derslerde kullanılacak mizahın konuyla ilgisi olması, konunun  öğrenilmesini kolaylaştırması ve önceden planlanarak kullanılması gerekir.  Konunun anlaşılmasını kolaylaştıran karikatürler, eğlenceli kısa filmler ya da  fıkralar mizah unsuru olarak kullanılabilir. Öğretmenlerin mizahı derslerde  başarılı ve etkili biçimde kullanabilmeleri için önceden mizah örneklerini  toplamaları ve dersin hangi aşamasında kullanacaklarını planlamaları gerekir. Bu  da tıpkı derste gerekli olan örnekleri toplamak ya da yöntem ve teknikleri  ayarlamak gibi ciddi bir çaba gerektirir.”

Her öğretmenin mizaha yatkın olamayacağını hatırlatan Oral, önceden  planlanan mizahı bu açıdan önerdiğini belirtti.

Dünyada ve Türkiye'de “eğitim mizahı” kavramının henüz yerleşmediğini  söyleyen Oral, Türkiye'de eğitimde yararlanılan bazı kitapların ABD'de eğitimde  yararlanılan kitapların tercümesi olduğunu vurguladı. Doç. Dr. Oral,  “Amerika'daki kitapların hemen her sayfasında bir veya iki karikatür varken,  Türkçe tercümelere baktığımızda o karikatürlerin ortadan kaldırıldığını  görüyoruz” ifadelerine yer verdi.
        
“TALK SHOW'CU HOCA”
        

Oral, eğitim yaşamında en iyi anladığı ve hiç unutmadığı iki konunun,  öğretmeninin mizah katarak işlediği dersler olduğunu belirterek, kendi  derslerinde de mizahtan planlı olarak yararlandığını kaydetti. Öğrencilerinin  kendisinden söz ederken “Talk Show'cu Hoca” dediğini kaydeden Oral,  “Türkiye'de eğitim asık suratlı. Oysa dozu iyi ayarlanmış mizah, öğrenmeyi her  yaşta çok daha kolaylaştırıyor” dedi.

Oral, gelecek eğitim döneminden itibaren artık mizahın eğitim sisteminde  yerini almasını dilediğini de sözlerine ekledi.


 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Haziran 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.