TÜRKİYE'DE ENGELLİLER EV HAPSİNDE!

TÜRKİYE'DE ENGELLİLER EV HAPSİNDE!Türkiye'de aileler özürlü çocuklarını sokağa çıkarmazken, Avrupalılar ülke dışına tatile bile götürüyor. Engellilerin sorunlarıyla ilgilenen sivil toplum kuruluşları, sıkıntının donanım ve refakatçi eksikliğinden kaynaklandığını belirtiyor.

Türkiye'de yaklaşık 10 milyon engelli bulunduğunu aktaran Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Zülfikar Akar, tekerlekli sandalye ve özürlü refakatçisi olmamasından ötürü 600 bin kişinin evinden dışarı çıkamadığına dikkat çekiyor. Akar, çözümün her sağlıklı bireyin bir özürlü kardeşinin elinden tutarak hayata tutunmasını sağlamasından geçtiğini kaydediyor.

Özel Esma Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Şerafettin Çetin ise çocuklarından utanan ailelerin onları dışarı çıkarmadığını dile getiriyor. Evlatlarını saklayan aileleri ziyaret eden Çetin, "Sorunu kabullenirsek çözümü buluruz. Bunun için toplumsal birliktelik lazım. Yeter ki kendimizle yüzleşmekten kaçmayalım." diyor.

Alman mühendis Christopher Johnson, zihinsel engelli oğlu ve yürüme engelli annesiyle Antalya'da tatil yapıyor. Berlin'de çoğu cadde ve sokakta engelli yolu olduğunu anlatan Johnson, özürlülerin toplu taşıma araçlarının yanı sıra okula giderken de sıkıntı yaşamadıklarını vurguluyor.

Abdurrahman Büyükkeskin

KAYNAK: www.zaman.com.tr
Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:03 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.