TÜRKİYE'NİN DOKTOR HARİTASI

A.A

Yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye'de en çok doktor İstanbul'da, en az  doktor ise Bayburt'ta çalışıyor.

Türk Sağlık-Sen'in “Türkiye'nin Doktor Haritası” araştırmasına göre, “Türkiye'de en çok doktor İstanbul'da, en az  doktor ise Bayburt'ta çalışıyor.

Türk Sağlık-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, sendikanın Türkiye'nin  doktor haritasını çıkarmak için bir araştırma yaptığı, araştırmada Türkiye'deki  doktor sayıları, doktorların en az ve en çok bulunduğu illerle ilgili bilgilere  yer verildiği kaydedildi.

Araştırmaya göre, Türkiye'de yaklaşık 111 bin doktor görev yapıyor. Bu  doktorlardan 54 bini uzman ve pratisyen ve 8 bini asistan doktor olmak üzere 62  bini Sağlık Bakanlığında, 25 bini üniversitelerde ve 24 bini ise özel sektörde  çalışıyor.

Araştırmada, Sağlık Bakanlığında görev yapan uzman ve pratisyen  doktorların illere göre dağılımı ile ilgili bilgilere de yer veriliyor. Buna  göre, Türkiye'de 74 doktorla en az doktorun görev yaptığı il Bayburt. Bayburt'u  86 doktorla Tunceli, 97 doktorla Ardahan, 108 doktorla Kilis, 142 doktorla  Gümüşhane izliyor.

En fazla doktor çalışan il sıralamasında ise 7 bin 456 doktor ile  İstanbul ilk sırada yer alıyor. İstanbul'un ardından 4 bin 943 doktorla Ankara, 3  bin 927 doktorla İzmir, bin 868 doktorla Bursa ve bin 543 doktorla Konya  geliyor.

Türkiye'deki toplam 54 bin uzman ve pratisyenin 16 bin 326'sı Ankara,  İstanbul ve İzmir'de görev yapıyor.

Araştırmada, son bir yılda İstanbul'da doktor sayısının 417 arttığı, en  az doktorun olduğu Bayburt'ta ise sayının 77'ten 74'e düştüğü belirtildi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:15 Mart 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.