TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK YANIK MERKEZİ

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK YANIK MERKEZİTürkiye'nin en büyük Yanık Tedavi Merkezi 20 Ekim’de Diyarbakır’da açılacak.

Dicle Üniversitesi (DÜ)  bünyesinde oluşturulan Türkiye'nin en büyük Yanık Tedavi Merkezinin 20 Ekim’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılacağı bildirildi.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr Aytekin Sır daha önceki merkezlerinde 12 olan yanık tedavi yatağının yetersizliği nedeniyle  hastaları Adana ve Gaziantep'teki merkezlere göndermek zorunda kaldıklarını  söyledi.

Bölgede yanık vakalarının oldukça fazla olduğunu, kışın özellikle  çocukların üzerlerine kaynar su dökülmesi sonucu yandığını bildiren Sır, bu  nedenle yeni merkez oluşturulmayı kararlaştırdıklarını kaydetti.

YAKINLARI HASTAYI GÖRÜNTÜLÜ SİSTEMDEN İZLEYEBİLECEK

Sır, Türkiye'de yanığın en çok olduğu bölgenin Güneydoğu Anadolu olduğunu  ifade ederek, şunları söyledi:

“Biz bu ihtiyaç nedeniyle yanık tedavi merkezi açtık. Ancak merkez yeterli değil.Yanığın yoğun bakımı da önemli. Burada enfeksiyonların azaltılabilmesi için özel bir sistem kurduk. Laminar Air Flow olarak tanımlanan sistem sayesinde enfeksiyon oranı 80'lerden yüzde 5'lere kadar indiriliyor.

Yoğun  bakım veya ameliyathane şartlarındaki hastaların enfeksiyon kapma riskini en aza  indiren sistem. Merkezde toplam 32 yatağımız var. Bu yanık merkezi için büyük bir  rakamdır. 8 yatak yoğun bakım, 24 yatak da normal yanık vakaları için ayrıldı.

Yanık merkezinin tek başına açılması yeterli olmadığı için tedaviyi destekleyici, merkezin üst katında, 2 ameliyathanesi bulunan Plastik ve  Rekonstrüktif Cerrahi Kliniği de hizmete girecek. Bu merkezlerimize yoğun bir  talebin olacağını düşünüyoruz. Merkez bölgeye olduğu kadar Türkiye'ye de hitap  edebilecek nitelikte. Yapımı daha önce tamamlanan onkoloji binasının bir bölümü  yanık tedavi merkezi olarak düzenlendi. Ayrıca merkezimizdeki hastaların  enfeksiyon kapmamaları için hasta yakınlarının hastalarını görebilmeleri için  görüntülü sistem oluşturdu.”

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sır, iki merkezin de, programda herhangi bir  değişiklik olmadığı takdirde, DÜ'nün 2008-2009 akademik yılına başlaması dolayısıyla   Diyarbakır'a gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından  20 Ekim’de açılacağını sözlerine ekledi.

        


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Ekim 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.