TÜRKLER UYUM SAĞLAYAMIYOR

A.A

Almanya'da Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi tarafından yapılan bir araştırmada ilginç sonuçlar çıktı.


Ülkedeki yabancılar arasında Alman toplumuna uyum sağlamakta en fazla zorluk çeken halk grubu Türkler.

Almanya'da yarın yayımlanacak "Welt am Sonntag" gazetesi tarafından sonuçları açıklanan araştırmaya göre, ülkede yaşayan Türkler, Polonyalılara, Yunanlılara, İtalyanlara ve eski Yugoslavya topraklarından gelen insanlara göre Alman toplumuna ve istihdam piyasasına uyum sağlamakta daha fazla zorlanıyor.

Ülkede yaşayan yaklaşık 6,8 milyon yabancının büyük kısmının topluma yine de iyi uyum sağladığı, yabancı halk grupları arasındaki en büyük farklılığın eğitim alanında olduğu belirtilen araştırma sonuçlarında, Almanya'daki Polonyalıların yaklaşık üçte ikisinin, Yunanlıların da yaklaşık yüzde 60'ının orta dereceli ya da yüksek okullardan mezun olduğu, bu oranın İtalyanlarla eski Yugoslavya topraklarından gelenlerde yüzde 44, Türklerde de yüzde 41 olduğu ifade edildi.

Almanya'da yaşayan Türk kadınların yüzde 7'sinin okuma-yazma bilmediği, bu oranın da diğer yabancı kadınlara göre yüksek olduğu kaydedildi. Araştırmada ayrıca, ülkede yaşayan Türklerin yüzde 15'inin sosyal yardım parası alarak geçindiğine, bu oranın Yunanlılar arasında yüzde 7,6 olduğuna işaret edildi.

Almanca bilgisi konusunda da Türklerin diğer yabancılara göre alt sıralarda kaldığı, her 5 Türk'ten birinin, her 17 İtalyan'dan birinin ve her 10 Polonyalı'dan birinin Almanca'yı kötü ya da yetersiz konuştuğu belirtildi.

Araştırmaya göre ayrıca Türklerin yarısı, tanıdık Almanlarla sıkça görüşmüyor. Buna karşılık İtalyanların ve eski Yugoslavya topraklarından gelen insanların büyük kısmının haftada birkaç kez Alman tanıdıklarıyla bir araya geldiği kaydedildi.
 


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:19 Nisan 2010

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.