TÜRKLER "YUVARLAK KAFALI"

A.A

Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Taşkınalp, "Türkiye'de kadın ve erkekler üzerinde yaptığımız antropometri (insan ve ölçü) çalışmalarında, Türk insanının kafa şeklinin yüksek oranda 'yuvarlak kafa' (brakisefal) olduğunu belirledik" dedi.

Prof. Dr. Taşkınalp, insan bilimi anlamına gelen antropoloji çalışmalarında özellikle insan iskeletlerinden faydalanıldığını söyledi.

İnsan üzerinde yapılan antropolojik çalışmalarda en sık kullanılan yöntemin antropometri olduğunu anlatan Prof. Dr. Taşkınalp, şöyle konuştu:

"Bu çalışma yönteminde kafa kemikleri kullanılır. Canlı insan üzerinde yapılan kafa ve yüz ölçümlerine sefalometri, iskelet üzerinde yapılan ölçümlere ise kraniometri adı verilir. Canlı insan üzerinde yapılan sefalometrik ölçümlerde en sık kullanılan ölçüm Sefalik İndex'tir. Kafa genişliğinin kafa uzunluğuna olan oranının yüzde olarak ifadesi olan sefalik index, kafanın şekli hakkında bilgi verir. Değişik ırklar için tam bir ayırıcı tanı olmamasına ve tüm ırklar için karışık olmasına rağmen, yine de bir ayıraç olarak kullanılmaktadır.

Sefalik İndex'te sonuçlar üç gruba ayrılır. İndex 75'ten küçük ise uzun kafa (Dolikoseal), 75-80 arasında ise orta kafa (Mesosefal) ve 80'den büyük ise yuvarlak kafadır (Brakisefal)."

Türkiye'de bu konuda birçok çalışma yapıldığını belirten Prof. Dr.Taşkınalp, "Her yıl ülkenin değişik illerinden gelen 100 TÜ Tıp Fakültesi öğrencisi üzerinde antropometri ölçümü yaptık. Bu çalışmalarda 1.000'nin üzerinde öğrenciye ulaştık. Bilimsel çalışmamızda Türk erkek ve kadınlarında sefalik index yüzde 83 civarında bulunmuştur. Sonuç olarak Türkiye'de kadın ve erkekler üzerinde yaptığımız antropometri çalışmalarında, Türk insanının kafa şeklinin yüksek oranda 'yuvarlak kafa' olduğu belirlendi" dedi.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:26 Haziran 2009

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.