TÜRKLERİN AKIL SAĞLIĞI BOZUK

KAYNAK: Zaman

31 ülkede yaptırılan "mutluluk" araştırması, Türkiye'ye ilişkin ürkütücü sonuçlar ortaya çıkardı.

27 AB üyesi, 3 aday ülke ve Norveç'te yapılan kamuoyu araştırmasına göre akıl sağlığı sorunları ve maddi eksikliği en çok hissedenler Türk halkı.

Türkler mutluluk ve hayattan tatmin konularında da diplerde yer alıyor.

AB kurumu olan Eurofound tarafından yapılan araştırma 2007 Eylül-2008 Şubat arasında 35 bin kişi ile yüz yüze mülakat yoluyla yapıldı. Araştırma sonuçlarına göre Avrupalılar büyük oranda "mutlu" çıkarken, Avrupa'nın en mutsuzu Bulgarlar oldu. Mutsuzluk sıralamasında Bulgarları Makedonlar ve Türkler takip ediyor. En mutlu Avrupalılar ise İskandinav ülke vatandaşları. Danimarkalılar en mutlu Avrupalılar olurken, onları İsveç, Finlandiya ve Norveç takip ediyor. 10 puanlık bir ölçekte Türkler ortalamada 6,6 oranında mutlu. Bu rakam en mutlu Danimarkalılarda 8,3.

"Hayattan tatmin" değişkenine göre de Türkler Avrupa'nın en alt sıralarında kalıyor. En tatminsizi yine Bulgarlar olurken, onların ardından Makedonlar, Macarlar, Litvanyalılar ve Türkler geliyor. Hayatından en memnun olanlar ise yine Danimarkalı, İsveçli, Fin ve Norveçliler.

31 ülkenin akıl sağlığını da inceleyen araştırma, Türkleri Avrupa'nın "en sağlıksızı" olarak tespit etti. Avrupa'da akıl sağlığı en yerinde olanlar % 70'le Norveçliler çıkarken en sağlıksızı % 47'yle Türkler oldu. Akıl sağlığı sonuçları % 50'nin altında olan başka ülke bulunmuyor. Türkiye'nin ardından en sağlıksız milletler Maltalılar, Romenler ve Makedonyalılar. Akıl sağlığı en iyi olanlar ise Norveçliler, Hollandalılar, İrlandalılar ve Almanlar. Hayatında en fazla maddi eksikliği de Türkler hissediyor. Mahrumiyet indeksinde Türkler en yüksek sınır olan 5'e çok yaklaşırken, Türkleri Bulgarlar ve Romenler takip ediyor.

RUMLAR BİRBİRİNE GÜVENMİYOR

Araştırmaya göre Türk halkı hayatındaki bütün olumsuzluklara rağmen Danimarkalılar ve Finlandiyalılar ile birlikte siyaset kurumuna en fazla güvenen millet. Birbirlerine en az güvenen halk ise Kıbrıs Rumları. Araştırmanın ilginç sonuçlarından biri de uzun süredir birliğe üye olan Akdeniz ülkeleri Yunanistan, İtalya ve Portekiz'in Kuzey Avrupa ülkelerinden daha çok AB'nin yeni üyeleriyle benzeşmesi. Slovakya ve Malta'daki sonuçlar ise Batı Avrupa ülkelerini andırıyor.


Paylaş

Görüntülenme:
Yayınlanma Tarihi:22 Kasım 2008

© 2024e-Psikiyatri.com, bir NPGRUP sitesidir,
e-Psikiyatri.com bir NPGRUP sitesidir. Bu sitede verilen bilgiler, site ziyaretçilerinin/hastaların hekimleriyle mevcut ilişkilerini ikame etmek değil, desteklemek için tasarlanmıştır. Bu sitede yer alan bilgiler bir hekime danışmanın yerine geçmez. Tüm hakları saklıdır.