Tutumlu anneler bunları yapıyor!

"Bebek yolda, masraflar çığ gibi büyüyor, eyvah ne yapacağız" diyorsanız...

Anne baba olmak elbette dünyanın en heyecan verici duygularından biri ve tarifi olmayan bir mutluluk kaynağı... Varlığı hissedildiği andan itibaren kıyafetleri, minicik ayakkabıları, ilk oyuncağı, mama sandalyesi, puseti büyük bir heyecanla hazırlanır. Ancak her güzel şeyin bir bedeli olduğu gibi bebek sahibi olmanın da bir bedeli var. Masraflar...Peki, bebekle birlikte çığ gibi büyüyen bu masrafları azalmanın bir yolu var mı acaba?

Belki hala onun geliş gününü sabırsızlıkla bekliyorsunuz belki de onu sağlıkla kucağınıza aldığınız ve bebeğinizin her geçen gün mucize gibi büyümesine tanıklık ediyorsunuz. Peki, o büyürken aynı şekilde büyüyerek katlanan ihtiyaçlarını karşılamak size de biraz zor gelmeye başladı mı? O zaman hem bebek bekleyen hem de bebeği olan anneler için tasarruf önerilerimize kulak verin. Yeni bebek, anne babaların hayatına büyük bir heyecan katar. Hem doğum öncesi hem de doğumdan sonra bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak ailelere müthiş bir keyif verir. Ancak bu hazırlık aşaması ve doğumdan sonraki masraflar aile bütçesini hayli zorlar. Ayrıca inanılmaz bir hızla büyüdükleri için çoğu şeyi çok kısa süre kullanabilirler. Sonra da “O kadar para verdik, 2. çocuğa kullanılır ya da bir tanıdığa veririz” düşüncesi ile aldıklarını saklayacak yer bulamadıkları için sıkıntı yaşarlar.

BEBEK İÇİN YAPILAN HARCAMALARI AZALTMAK İÇİN BUNLARI YAPIN!

• Bebekle birlikte artan masrafları biraz olsun azaltmanın en güzel yollarından biri diğer annelerin kullandığı hatta bazen hiç kullanamadığı ürünleri temin etmek. Bu ihtiyaçları bazen bir akraba, komşu ya da tanıdıktan sağlanabileceğiniz gibi bazen de internet sitelerinden satın alabilirsiniz.

Anneleri buluşturan bazı sitelerde az kullanılmış, yeni gibi kalmış ikinci el bebek ve çocuk ürünlerini piyasanın çok altında fiyatlara alınabilir hatta ürünlerin fiyatları ile ilgili satıcılarla pazarlık edilebilirsiniz.

Böylece bebeğinizin ihtiyacı olan mama sandalyesi, bebek arabası, ana kucağı, yatak, puset, oto koltuğu gibi pek çok ürüne hem o kadar yüksek fiyatlar ödememiş olursunuz hem de ihtiyacınız kalmadığında aynı şekilde siz de satın aldığınız ürününüzü diğer annelere satabilirsiniz.

• Bebeğinizin temel ihtiyaçları için bir liste hazırlayın ve bunun için ayrı bir bütçe oluşturun. O bütçe doğrultusunda harcamalarınızı yapın ve mümkün olduğunca listenin dışına çıkmayın.
• Bebeğinizin ihtiyaçlarını uygun fiyatlarla alabileceğiniz yerleri araştırın. Aynı ürünü farklı mağazalarda çok farklı fiyatlarda bulabilirsiniz.
• Alışverişe çıktığınızda duygusal davranmayın, her gördüğünüzü almak için harekete  geçmeyin. Özellikle bebekler ilk 3 ayda etek, pantolon tarzı kıyafetleri çok giyemezler. Minik kıyafetlerin cazibesine kapılıp gereksiz harcamalardan sakının.
• Bazı dönemlerde indirim zamanını yakaladığınızda ihtiyacınız olan ürünleri çok daha ucuza alabilirsiniz. Bu dönemleri mutlaka takip edin.

MAHMURE


Paylaş

Görüntülenme:
Güncellenme Tarihi:27 Kasım 2014Yayınlanma Tarihi:29 Kasım 2014